Ostrzeżenie policji z Rybnika: Seniorzy, bądźcie czujni na manipulacje oszustów!

Przedstawiciele rybnickiej policji podkreślają z rosnącą troską, jak bardzo ważne jest dla seniorów utrzymanie ostrożności wobec nieznanego rozmówcy telefonicznego. Przestępcy, którzy celują w wyłudzenie pieniędzy od osób starszych, nie ustają w swojej działalności. Działając pod różnymi fałszywymi tożsamościami – kreując się na krewnych, funkcjonariuszy policji, prokuratorów czy prawników – mają jeden cel: skłonić ofiarę do przekazania im gotówki. Metody są różne – od intrygującego kuriera po porzucenie środków na ulicy czy zlecenie przelewu. Ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwi policjanci nigdy nie domagają się przekazania gotówki w jakiejkolwiek formie.

Dzwoniący z nieoczekiwanym prośbą o pomoc najczęściej kontaktują się z seniorami korzystającymi z telefonów stacjonarnych. Aby uwierzytelnić swoją fikcyjną historię, oszust podaje się za kogoś bliskiego ofierze – rodzinę, policję, adwokata czy prokuratora. Czasem przekazuje telefon innej osobie, która ma udowodnić prawdziwość ich zmyślonej opowieści. Metoda może się różnić i dostosowywać do sytuacji, ale zawsze kończy się prośbą o przekazanie pieniędzy – poprzez przelew, za pośrednictwem tajemniczego kuriera lub porzucając gotówkę na ulicy.

Oszuści są przebiegli i potrafią przekonać swoje ofiary, że pieniądze są niezbędne do ocalenia bliskiego członka rodziny przed karą więzienia za nieszczęśliwy wypadek. Innym razem mogą wmówić, że konieczne jest przelanie pieniędzy, aby uchronić konto bankowe ofiary przed włamaniem. Niezmiennie ważne jest jednak pamiętać, że prawdziwi policjanci NIGDY nie domagają się przelania jakichkolwiek środków z konta, NIGDY nie angażują nas w swoje operacje i nie żądają oddania pieniędzy pod żadnym pozorem.

Ważne jest, aby wszyscy byli świadomi tego zagrożenia, zwłaszcza seniorzy. Oszuści potrafią wywierać silną presję na swoje ofiary podczas rozmowy telefonicznej, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby osoby starsze miały możliwość skonsultowania takiej sytuacji z nami. Musimy zapewnić naszych seniorów, że mogą zakończyć rozmowę, jeśli niespodziewanie zaczyna dotyczyć ich oszczędności. Z czasem seniorzy zazwyczaj sami zorientują się, że coś jest nie tak. Najlepszą obroną przed oszustami jest przerwanie połączenia telefonicznego!

Wszyscy powinniśmy dołączyć do rozmów o oszustwach. Informowanie i uczulanie starszych członków naszych rodzin na ryzyko wyłudzeń to klucz do ich bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mówimy o fałszywym wnuku, policjancie, adwokacie czy córce – ich celem jest zawsze ten sam: odebranie ofierze oszczędności zgromadzonych przez całe życie. Dlatego apelujemy o pomoc w dotarciu do osób starszych. Wspólnie ostrzegajmy seniorów z sąsiedztwa i rodziny przed oszustami i ich metodami.

Chcemy przypomnieć kilka podstawowych zasad, które pomogą uniknąć stania się ofiarą oszustwa:
Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do Ciebie ktoś, kto twierdzi, że jest członkiem Twojej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj gwałtownych decyzji. Jeśli problem dotyczy członka rodziny, skontaktuj się z nim bezpośrednio i dowiedz się, czy naprawdę potrzebuje Twojej pomocy. Poinformuj bliską osobę o tym, co się stało.
Nigdy nie ujawniaj przez telefon informacji o ilości pieniędzy, które posiadasz w domu lub na koncie bankowym.
Nigdy nie przekazuj środków na czyjąś prośbę, nie podpisuj dokumentów, nie otwieraj kont bankowych, nie bierz kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Nie ulegaj presji wywieranej przez rozmówcę telefonicznego.
Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia można zgłosić w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Zapamiętaj!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o swoich działaniach operacyjnych, „akcjach policyjnych”.
Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien – to oszust!