Nowy blok gazowo-parowy w Rybniku zgodnie z decyzją Polskiej Grupy Energetycznej

W miniony piątek, 15 marca, Polska Grupa Energetyczna poinformowała o wydaniu pozwolenia na budowę bloku parowo-gazowego w elektrowni w Rybniku. To monumentalne przedsięwzięcie na Śląsku zaplanowano jako jeden z największych tego rodzaju bloków w kraju i Europie. Jego przewidywana moc produkcji energii powinna być wystarczająca do zasilania dwóch milionów domów.

Pozwolenie na budowę wydane zostało dla bloku gazowo-parowego realizowanego przez spółkę Rybnik 2050, będącą częścią PGE Polska Grupa Energetyczna. Zgodnie z komunikatem wydanym przez PGE S.A., decyzję o udzieleniu pozwolenia podpisał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, dnia 12 marca 2024 r., nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. To umożliwiło głównym wykonawcom – konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy – rozpoczęcie prac na terenie inwestycji.

Planowany blok gazowo-parowy w Rybniku ma mieć moc elektryczną 882,9 MW i należeć do największych oraz najbardziej efektywnych tego typu bloków w kraju oraz Europie. Wygenerowana przez niego energia powinna zaspokoić potrzeby dwóch milionów gospodarstw domowych o średnim rocznym zużyciu energii na poziomie 2 000 kWh.

Nowy blok spełnia restrykcyjne ograniczenia emisji CO2, które wynikają z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Jego wskaźnik emisyjności wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest trzy razy niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW – zwraca uwagę Konrad Mróz z biura prasowego Grupy PGE S.A.

W grudniu 2022 roku nowy blok gazowo-parowy w Rybniku otrzymał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który ma zacząć obowiązywać od 2027 roku. Planowane zakończenie budowy i oddanie bloku do użytkowania przewiduje się na grudzień 2026 roku.