Zabezpieczanie rowerów w Rybniku za pomocą innowacyjnej technologii: syntetyczne DNA

Od wtorku 23 kwietnia w Rybniku strażnicy miejscy przystąpili do znakowania rowerów za pomocą syntetycznego DNA. W Zespole Szkół Technicznych zaczął się proces oznaczania 18 rowerów, zakupionych z funduszy budżetu obywatelskiego, które służyć będą mieszkańcom miasta. Syntetyczne DNA to unikalna metoda oznaczania, która ułatwia odnalezienie właściciela w przypadku kradzieży lub znalezienia porzuconego jednośladu.

Syntetyczne DNA to nowoczesna technologia, która nie ma odpowiednika w Europie. Jak wyjaśnił Dawid Błatoń ze Straży Miejskiej w Rybniku, jest to metoda niemożliwa do sfałszowania. Charakterystyczny dla danej serii znak jest unikalny, podobnie jak odcisk palca czy prawdziwe DNA człowieka.

Znakowanie za pomocą syntetycznego DNA to skomplikowany system, który obejmuje fizyczne oznaczenie roweru i prowadzenie rejestru, a także połączenie z międzynarodową bazą danych. Materiał do znakowania jest aplikowany na rower i jego elementy specjalnymi aplikatorami.

Cały proces oznaczania jednego roweru trwa około 25 minut, dlatego straż miejska prosi, aby nie przyjeżdżać na ostatni moment. Ten nowy system oznaczania jest już stosowany w kilku innych miastach regionu, a także w Czechach. Strażnicy miejscy będą oznaczać rowery, ich części oraz elektryczne urządzenia jezdne.

Sam proces oznaczania polega na naniesieniu syntetycznego DNA w określonych miejscach, oznaczeniu ramy lub urządzenia elektrycznego naklejką ostrzegawczą i wprowadzeniu danych właściciela i roweru do systemu/rejestru. Dzięki temu łatwiej dopasować odnalezione rowery do właściwych właścicieli i zwrócić im utracone mienie.

Znakowanie jest bezpłatne, ale dostępne tylko dla osób pełnoletnich, które są właścicielami rowerów. Osoby poniżej 18 roku życia mogą skorzystać z tej usługi tylko pod opieką prawnego opiekuna, który musi potwierdzić pisemnie posiadanie roweru.

Rower przed oznaczeniem musi być czysty i suchy. Należy unikać dotykania świeżo oznakowanego miejsca przez 15 minut. Całkowity czas wyschnięcia roztworu wynosi 24 godziny, podczas których nie należy moczyć przedmiotu ani narażać go na czynniki zewnętrzne.

Straż Miejska w Rybniku nie bierze na siebie odpowiedzialności za uszkodzenia powłoki naniesionej przez właściciela, jeśli przedmiot nie był prawidłowo traktowany w ciągu 24 godzin od naniesienia syntetycznego DNA. Nie ponoszą również odpowiedzialności za zmiany strukturalne, wizualne czy estetyczne wynikłe z oznaczania, pod warunkiem że proces przebiegł zgodnie z procedurą.