Potencjalne uruchomienie połączeń kolejowych między Rybnikiem a Gliwicami już od czerwca 2024 roku

Może to być rezultat wytężonych wysiłków trwających wiele miesięcy, może wynikający z przypadku, a może jest to efekt zbliżających się wyborów – nie wiemy. Co wiemy, to to, że istnieje możliwość uruchomienia połączeń kolejowych pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami wcześniej niż przewidywano – potencjalnie już od czerwca 2024 roku. W dniu dzisiejszym, 18 marca, w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach prowadzone były rozmowy na ten temat. Na razie przygotowany jest plan, według którego w dni powszednie między tymi dwoma miastami kursowałoby 9 pociągów, natomiast w dni wolne – 7.

Niedawno informowaliśmy o problemach, z którymi borykają się mieszkańcy Rybnika, chcący dojechać do pracy lub na studia do Gliwic. W lutym podawaliśmy informacje o wycofaniu się z usług przewoźnika, który obsługiwał trasę do tego sąsiedniego miasta.

Zgodnie ze statystykami Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, ponad 14 tysięcy osób z Rybnika dojeżdża do pracy poza granicami gminy. Gliwice są najczęstszym miejscem zatrudnienia dla tych pracowników. Do tego dochodzi około 1400 pracowników z Rybnika, którzy codziennie dojeżdżają do Gliwic. Nie zapominajmy również o studentach i uczniach, którzy również korzystają z tej trasy. Nasze źródła donoszą, że dojazd do Gliwic stanowi wielkie wyzwanie, a połączenia kolejowe do tego miasta od dawna nie są dostępne.