Otwarcie pionierskiego Centrum Onkologii Integracyjnej w Rybniku – pierwsze takie miejsce w Polsce

W malowniczym otoczeniu, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, Edukatorium Juliusz w Rybniku stało się siedzibą dla innowacyjnej inicjatywy jaką jest Centrum Onkologii Integracyjnej. To pierwsza placówka tego typu w Polsce, która oferuje wsparcie nie tylko medyczne, ale także umysłowe i duchowe dla osób walczących z chorobami onkologicznymi. Ten wyjątkowy projekt powstał dzięki połączeniu sił specjalistów z dziedziny onkologii oraz przedstawicieli lokalnej administracji, dla której troska o zdrowie mieszkańców jest priorytetem.

Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnik, podkreśla wagę tego projektu w kontekście ogromnego wyzwania jakim jest walka z rakiem. Zaznacza, że praktycznie każda osoba doświadczyła na swojej drodze konfrontacji z tą straszną chorobą, bezpośrednio lub poprzez bliskich. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie miejsca, które zapewnia kompleksową opiekę pacjentom – zarówno na płaszczyźnie medycznej, jak i psychologicznej.

Dr n. med. Grzegorz Słomian, ordynator oddziału onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3, podkreśla rolę dodatkowych działań terapeutycznych w procesie leczenia. Wskazuje, że integracja tradycyjnych form terapii z aktywizacją pacjenta jest kluczem do sukcesu walki z chorobą. Aktywność fizyczna, medytacje, a nawet odpowiednia dieta – to wszystko ma ogromne znaczenie dla efektywności leczenia i powrotu pacjenta do pełni zdrowia.

Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska na podstawie własnych doświadczeń stworzyła MODEL RAZ, który ma na celu motywowanie pacjentów do aktywnej postawy w procesie leczenia. Jej przesłanie jest jasne: „Weźmy swoje życie w swoje ręce i poprawmy je poprzez własne działania” – to prawdziwa inspiracja dla wszystkich zmagających się z chorobą.

Inauguracja Centrum Onkologii Integracyjnej w Rybniku otwiera nowe perspektywy dla pacjentów onkologicznych nie tylko z tego miasta, ale także z całej okolicy. Jest to odpowiedź na potrzebę holistycznego podejścia do procesu leczenia, które uwzględnia zarówno ciało, jak i ducha pacjenta.