Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 23 lutego – walka z potężnym wrogiem ukrytym w cieniu

Dzisiaj, 23 lutego, jest dniem znaczącym dla wszystkich, którzy zmierzają się z chorobą psychiczną taką jak depresja. Ten dzień ustanowiony jako Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją przez Ministra Zdrowia w 2001 roku służy podkreśleniu powagi tego problemu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja uplasowała się na czwartym miejscu wśród najbardziej niszczących chorób na świecie i jest jednym z głównych powodów samobójstw. WHO przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najbardziej rozpowszechnioną chorobą na naszej planecie.

Żyjemy w społeczeństwie dynamicznym, pełnym wyzwań i napięć, gdzie kwestie zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, nabierają coraz większego znaczenia. Na długo pomijany problem depresji u dzieci i nastolatków teraz staje się coraz bardziej widoczny i rozumiany jako realne zagrożenie dla ich rozwoju i perspektyw na przyszłość. Problemy psychiczne mogą prowadzić do niepokojącego zjawiska jakim są próby samobójcze wśród nieletnich.

W Polsce, depresja dotyka około 1,2 miliona osób. Jest to choroba poważna, objawiająca się wieloma symptomami takimi jak nieustanny smutek, brak energii do działania, problemy ze snem, trudności z koncentracją, uczucie niepokoju, utrata poczucia wartości, poczucie bezsensu życia oraz myśli samobójcze. Wielu pacjentów z depresją doświadcza również objawów somatycznych, takich jak bóle głowy czy problemy z układem trawiennym. Depresja nie wybiera – może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

W komunikacji z osobami cierpiącymi na depresję istotne jest unikanie pewnych błędnych zachowań i wypowiedzi, które mogą pogłębić ich cierpienie. Istnieje wiele przykładów tego co NIE MÓWIĆ : „Za moich czasów nie było żadnej depresji”, „Nie jest źle, inni mają gorzej”, „Weź się w garść”, „Ogarnij się wreszcie”, „No już nie płacz”, „Masz wszystko a ciągle coś ci się nie podoba”, „Jestem zmęczona/-y i nie mam czasu na twoje fochy”, „Weź się do roboty, to ci przejdzie”, „Nie gadaj głupot, weź się za naukę”. Zamiast tego, powinniśmy pokazywać wsparcie poprzez empatyczne i zrozumiałe komunikaty jak: „Widzę, że cierpisz. Chciałabym ci jakoś pomóc. Porozmawiaj ze mną”, „Nawet jeśli nie do końca to rozumiem, możemy pogadać”, „Wiem, że to z czym się mierzysz, jest bardzo trudne”, „Pamiętaj, że jesteś dla mnie bardzo ważny”, „Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie zadzwonić”, „Depresję można i trzeba leczyć!”.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma za zadanie uświadomić ludziom, jak dużym problemem jest ta choroba. Warto jednak przypomnieć, że depresja nie jest chorobą tylko tzw. „słabych” ludzi – jak często niesłusznie się mówi. To choroba ludzi, którzy byli silni przez zbyt długi czas.

Ten dzień jest doskonałą okazją do rozmowy na temat tej ciężkiej choroby, okazania wsparcia i refleksji nad własnym stanem emocjonalnym oraz emocjami naszych bliskich. Mimo to, dla wielu osób depresja wciąż pozostaje kwestią wstydliwą i dlatego często jest ukrywana. Nie możemy pozwolić na to.