Wsparcie psychologiczne bez opłat na rybnickiej uczelni w kontekście Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom

W sobotę, 9 września, na kampusie w Rybniku przy ulicy Rudzkiej 13, z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, będzie można skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej. Tego dnia odbędzie się czwarta edycja społecznej inicjatywy pod hasłem „Stop Samobójstwom! Życie ma sens”. Organizowane są również wykłady i dialogi eksperckie w ramach Konferencji Psychoedukacyjnej. Możliwość korzystania ze strefy edukacyjnej i wsparcia będzie dostępna między godziną 14:00 a 17:00. Wszystko to dzieje się dzięki kooperacji z Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Zgodnie z informacjami Komendy Głównej Policji, codziennie w naszym kraju samobójstwo jest popełniane przez około 15 osób. Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące młodzieży poniżej 18. roku życia. W roku 2021 odnotowano blisko 1500 prób samobójczych w tej grupie wiekowej, z których 127 zakończyło się tragicznie. Należy jednak zauważyć, że te dane uwzględniają tylko takie przypadki, o których informowano służby ścigania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, na każdą zanotowaną w oficjalnych rejestrach samobójczą śmierć młodej osoby przypada pomiędzy 100 a 200 prób samobójczych. Jeśli założymy, że ten wskaźnik jest odpowiedni dla Polski, to liczba niepełnoletnich, którzy podejmowali kroki w celu odebrania sobie życia w 2021 roku, mogła wynosić od 12 700 do 25 400 osób.