91-latka przechytrzyła oszustów. Zamiast oddać pieniądze, doprowadziła do aresztowania złodziei

Mimo nieustannych apeli ze strony władz policyjnych zalecających ostrożność, zwłaszcza podczas prowadzenia rozmów telefonicznych, zdarza się, że metody stosowane przez oszustów bywają efektywne. Tym razem jednak kobieta w podeszłym wieku – 91-latka – przewyższyła sprytem przestępców, którzy próbowali naśladować funkcjonariuszy biura śledczego. Kobiecie tej miało przypaść nieszczęście stania się kolejną ofiarą oszustwa, ale to właśnie ona wniosła kluczowy wkład w ujęcie grupy przestępczej liczącej trzy osoby.

Do starszej kobiety zadzwoniła osoba podszywająca się pod pracownika biura śledczego. Ta fałszywa policjantka manipulowała seniorką mieszkającą na terenie powiatu rybnickiego i zapewniała ją, że jej środki na koncie bankowym są w niebezpieczeństwie. Poradziła jej, aby następnego dnia poszła do swojego banku i wypłaciła z konta sumę 30 tysięcy złotych.

Wkrótce po tym wydarzeniu, osoba udająca policjantkę ponownie skontaktowała się ze starszą kobietą. Tym razem telefonicznie kontaktowała się zarówno na telefon stacjonarny, jak i komórkowy seniora. Podczas prowadzenia tych rozmów, fałszywa funkcjonariuszka zaleciła 91-latce udać się do banku. Jednak po wypłaceniu pieniędzy, kobieta nie postępowała zgodnie z instrukcją podaną przez „funkcjonariuszkę”. Zamiast tego poszła do dyżurnego Komisariatu Policji w Gaszowicach. Kryminaliści pracujący w komisariacie, z pomocą śledczych z komendy rybnickiej, natychmiast zorganizowali pułapkę na oszustów, którzy przyjechali odebrać pieniądze – informuje st. asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik prasowy rybnickiej policji.