Historia ukryta na strychu. Browning z 1910 roku odkryty podczas remontu

Podczas prac remontowych na strychu domu, jeden z mieszkańców Pszczyny natknął się na niecodzienne znalezisko. To tam odnaleźć mógł ponad stuletni magazynek do pistoletu oraz 6 sztuk amunicji kaliber 7,65 mm. Ciekawostką jest, że artefakty były starannie schowane w szczelinie pomiędzy belkami konstrukcji podłogi poddasza.

Znalezisko okazało się częścią pistoletu FN Browning model 1910, co dodatkowo potęguje jego wartość historyczną. Znaleziony magazynek oraz amunicja zostały przekazane do Muzeum Wojny Obronnej Rybnik ’39 przez funkcjonariuszy Policji z Pszczyny, gdzie teraz zasili kolekcję unikalnych eksponatów. Ponad stuletni magazynek jest w bardzo dobrym stanie, co dodatkowo podkreśla jego wartość.

Postępowanie w sprawie odnalezienia egzemplarza prowadzili śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pszczynie. Policja chwali postawę 39-letniego mężczyzny, który natknął się na te historyczne przedmioty podczas remontu i powiadomił o tym odpowiednie służby. Jest to przykład godny naśladowania w tego typu sytuacjach.