Rybnik na drodze do poprawy jakości powietrza: wkrótce odbiór pięciu autobusów na wodór

Decyzja o wprowadzeniu do użytku pięciu NesoBusów przez miasto Rybnik stanowi kluczowy krok w dążeniu do poprawy jakości powietrza. Wprowadzenie floty pojazdów napędzanych alternatywnym paliwem, jakim jest wodór, ma znacząco przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń powietrza, z którymi boryka się miasto od wielu lat.

Rybnik, znany niestety jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, ma szansę stać się jednym z najbardziej ekologicznych – całość dzięki świadomym i konsekwentnym działaniom lokalnej administracji mających na celu promowanie ekologii.

Na pierwszy plan wysuwa się tu decyzja o modernizacji miejskiej floty autobusów. „Posiadamy 23 elektrobusy, które stanowią 1/4 naszego taboru” – podkreślił Łukasz Kosobuski, prezes Komunikacji Miejskiej Rybnik, w rozmowie z Polsat News. Podczas dyskusji nad najlepszym sposobem transformacji floty autobusów na bezemisyjną technologię, wodór okazał się być najbardziej perspektywicznym rozwiązaniem.

Dlatego też miasto zdecydowało się na zakup nowoczesnych autobusów NesoBus – pięć z nich jest już gotowych do odebrania. „Naszym flagowym projektem jest zastąpienie tradycyjnego transportu autobusami napędzanymi wodorem. Dla realizacji tego celu Rybnik pozyskał zewnętrzne fundusze na zakup 20 takich autobusów” – informuje Ewelina Włoch, przedstawicielka rybnickiego ratusza.

Realizując swoje eko-ambicje, Rybnik tworzy również drugą w kraju publiczną stację wodorową. Stacja ta będzie dostępna nie tylko dla autobusów komunikacji miejskiej, ale także dla pojazdów prywatnych.