Rybnik na czele śląskich miast w walce ze smogiem: Raport pokazuje skuteczną wymianę "kopciuchów"

Według ostatnich danych Polskiego Alarmu Smogowego, Rybnik jest jednym z miast na czele inicjatywy wymiany starych, zanieczyszczających kominów kotłów, zwanych potocznie „kopciuchami”. W latach 2019-2022 województwo śląskie okazało się być liderem tej ekologicznej walki, przodując w liczbie złożonych wniosków o wymianę źródeł ciepła.

Polski Alarm Smogowy podjął analizę procesu wymiany tychże kotłów w wyżej wymienionym okresie w trzech województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Województwo śląskie przodowało bezspornie, z niemal 154 tysiącami wniosków na swoim koncie. Na drugim miejscu uplasowało się Małopolska z ponad 85 tysiącami wniosków, natomiast Mazowsze znalazło się na końcu zestawienia z 64 tysiącami złożonych dokumentów.

Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że od początku 2023 roku na Mazowszu obowiązuje uchwała antysmogowa. Zabrania ona użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. „kopciuchów”. Mimo to, liczba wniosków o ich wymianę jest znacznie niższa niż w innych analizowanych regionach.

– To ciekawe i niepokojące zestawienie – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – dlaczego to Mazowsze lekceważy stan jakości powietrza? Województwo śląskie postrzegane do niedawna jako najmocniej zanieczyszczone w kraju wychodzi na pozycję lidera w walce ze smogiem. Widać to po liczbie wymian kotłów – co wskazuje na determinację mieszkańców oraz władz gminnych by walczyć z problemem. Jeśli ta tendencja się utrzyma to wydaje mi się, że już wkrótce możemy się spodziewać sytuacji, w której to mazowieckie gminy staną się smogowymi liderami – dodaje.