Zaangażowanie policji w powiecie rybnickim w akcję "Bezpieczny cyklista"

Siły policyjne z regionu Rybnika angażują się w przeprowadzanie operacji o nazwie „Bezpieczny cyklista”. W trakcie dnia, od godziny 6.00 do 22.00, funkcjonariusze uważnie obserwują postępowanie osób przemieszczających się na rowerach. Służby drogowe z Rybnika wzywają: jedynie przestrzeganie norm ruchu drogowego, połączone ze zdrowym rozsądkiem i ostrożnością, może zapobiec tragicznym konsekwencjom takim jak trwałe kalectwo czy stratę życia.

Rowerzyści są drugą po pieszych grupą użytkowników dróg, które są wyjątkowo narażone na ryzyko utraty zdrowia lub życia podczas spotkania z różnymi pojazdami. Mimo wielokrotnych apeli, duża liczba osób ciągle ignoruje przepisy ruchu drogowego podczas poruszania się po drogach. W odpowiedzi na to, służby drogowe z całego powiatu rybnickiego prowadzą dzisiaj operację „Bezpieczny cyklista”, mającą na celu zapobieganie takim sytuacjom oraz minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia.

Pierwszoplanowym celem prowadzonych działań jest:

usunięcie i zmniejszenie zagrożeń na drodze, takich jak: jazda pod wpływem alkoholu, zły stan techniczny pojazdu oraz brak obowiązkowego wyposażenia,
promowanie bezpiecznych nawyków,
zwiększenie widoczności uczestników ruchu drogowego, zachęcanie do korzystania z elementów odblaskowych oraz noszenia kasków ochronnych przez rowerzystów.
Funkcjonariusze również dokładnie sprawdzą postępowanie kierowców w stosunku do rowerzystów i kontrolować będą, czy nie przekraczają oni prędkości w pobliżu miejsc z infrastrukturą rowerową oraz tam, gdzie odnotowuje się wzmożony ruch rowerowy.