Zmiana władzy w Powiecie Rybnickim: Damian Mrowiec po raz siódmy Starostą, przewodniczącym rady Cezary Rajca

Właściwie nie tyle zmiana, co kontynuacja: Damian Mrowiec z Platformy Obywatelskiej został ponownie wybrany na Starostę Powiatu Rybnickiego. Jest to już jego siódma kadencja na tym stanowisku, co czyni go jednym z trzech starostów w Polsce, którzy pełnią swoje obowiązki bez przerwy od 1998 roku. Obok niego, nowym przewodniczącym rady powiatu został Cezary Rajca, który reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość.

Decyzja zapadła podczas I Sesji VII Kadencji Rady Powiatu Rybnickiego, która odbyła się w poniedziałek, 6 maja. W sesji uczestniczyło 19 radnych – wszyscy wybrani w ostatnich wyborach. Po uroczystym ślubowaniu nowo wybranych radnych przystąpiono do głosowania.

Na samym początku procedur wyborczych wybrano przewodniczącego Rady Powiatu. Głosami większości radnych, funkcję tę objął Cezary Rajca z Prawa i Sprawiedliwości. Następnie odbyły się wybory na stanowisko wiceprzewodniczących Rady Powiatu. Zostały nimi Halina Karwot i Michał Cichoń, obydwoje reprezentujący Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego.

Pod koniec sesji przyszedł czas na wybór Starosty Powiatu Rybnickiego. Kandydaturę Damiana Mrowca zaproponował radny Marek Profaska. W głosowaniu 17 radnych opowiedziało się za Mrowcem, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Damian Mrowiec rozpoczął swoją siódmą kadencję na stanowisku starosty.