Kontynuująca się aktywność oszustów alarmuje policję: liczne zgłoszenia w ciągu jednego dnia

Przebiegli oszuści nie ustają w swoim działaniu i poszukują różnorodnych sposobów wyłudzania pieniędzy. W ich celowniku znajdują się często nasi rodzice, dziadkowie oraz inni bliscy. Apel policyjny do społeczeństwa polega na szerokim informowaniu innych, szczególnie osób starszych, o możliwości otrzymania telefonu od osób podszywających się za członków rodziny, funkcjonariuszy policji, lekarzy, pracowników banku czy urzędu pocztowego. Nie możemy pozostać obojętni i powinniśmy z góry ostrzegać naszych bliskich o takim ryzyku.

Niemal każdy z nas słyszał już o oszustwach metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Musimy jednak mieć świadomość, że oszuści nieustannie modyfikują swoje techniki przestępcze, by szybko zgromadzić duże kwoty. Gdy ktoś próbuje od nas wyłudzić środki finansowe, powinniśmy zachować czujność. Funkcjonariusze przypominają obywatelom o ważności ostrożności wobec oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Zdarza się bowiem, że osoba odbierająca telefon od rzekomego policjanta czy pracownika poczty, jest przekonana, że jej oszczędności są zagrożone i „pomaga” dzwoniącemu zatrzymać przestępców. Niestety, podczas rozmowy sama dostarcza oszustom informacji na temat swoich oszczędności i cennych przedmiotów znajdujących się w jej domu.

Policjanci z Rybnika alarmują, że pomimo profilaktycznych kampanii informacyjnych, przestępcy nie rezygnują z prób wyłudzeń, operując coraz to nowymi metodami. Czasem niestety osiągają sukces. Dlatego funkcjonariusze apelują o ponowne przypomnienie sobie i bliskim jak uniknąć oszustwa. Właśnie dzisiaj, w ciągu tylko jednego dnia, rybnicka policja otrzymała kilka zgłoszeń o usiłowaniu oszustwa.

Oszuści mają na celu wyłudzenie pieniędzy i danych nie tylko od osób starszych. Często pod różnymi pretekstami wywierają presję czasu na swoje ofiary — świadomie nie dają im czasu na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji. Przekonują, że pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna. Oszuści często udają, że są pokrewnymi ofiary, twierdząc np., że wnuczek, wnuczka, córka, syn lub inny członek rodziny miał poważny wypadek i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Niestety, takie niespodziewane telefony często kończą się utratą całych oszczędności.

St. asp. Bogusława Kobeszko z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku radzi: „Jeśli otrzymamy telefon od osoby podającej się za policjanta, natychmiast kończmy rozmowę. Nie angażujmy się w rozmowę z potencjalnym oszustem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejkolwiek instytucji, sprawdzajmy to. Informujmy o takich sytuacjach policję i konsultujmy je z rodziną.”.

Zawsze pamiętajmy, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie poprosi nas o przekazanie komuś pieniędzy, przelewanie ich na konto lub pozostawienie w określonym miejscu. Zawsze należy zachować ostrożność i nie ulegać namowom na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, przekazanie ich nieznanej nam osobie czy wyrzuceniu przez okno. Pamiętajmy, by nie udostępniać kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu, kogo tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Wszelkie nietypowe sytuacje, które nas spotykają, omawiajmy z innymi członkami rodziny. Podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.