Ostrzeżenie przed sprytnymi oszustami – jak chronić się i bliskich

W dzisiejszych czasach, oszuści nie ustają w swoich działaniach, zawsze szukając nowych sposobów, aby wyłudzić pieniądze. Często ich ofiarami stają się nasi rodzice, dziadkowie czy inni krewni. Nie możemy stać na uboczu i pozwolić im na to. Powinniśmy informować naszych bliskich o możliwości otrzymania telefonicznego kontaktu od osób podszywających się za członków rodziny, funkcjonariuszy policji, lekarzy, pracowników banku, poczty lub urzędu. To apel do wszystkich o zwiększoną ostrożność!

Możliwe, że każdy z nas spotkał się już z relacjami o oszustwach „na wnuczka” czy „na policjanta”. Ale musimy mieć świadomość, że oszuści stale zmieniają taktykę swojego przestępczego działania, aby szybko zdobyć nasze pieniądze. Gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, powinniśmy być bardzo czujni. Policja ostrzega mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi pieniądze. Niekiedy bowiem zdarza się, że osoba odbierająca telefon od rzekomego policjanta lub pracownika poczty, wierzy, że jej oszczędności są zagrożone i „pomaga” dzwoniącym do niej ludziom zatrzymać oszustów, którzy pragną ją okraść lub wykorzystując sfałszowane dokumenty wziąć kredyt na jej dane. Niestety podczas takiej rozmowy ofiara często przekazuje oszustom informacje o swoich oszczędnościach i cennych przedmiotach, które posiada w domu.

Pomimo prowadzonych akcji profilaktycznych, które zwiększyły świadomość społeczeństwa na temat takich oszustw, przestępcy nadal próbują wyłudzać pieniądze, ciągle wymyślając nowe sposoby. Niestety czasem z powodzeniem. Dlatego warto przypomnieć o tym, jak nie dać się oszukać.

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze i dane nie tylko od starszych osób. Często pod pozorem pilnej sytuacji wywierają na ofiarach presję czasu – celowo nie dając im czasu na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji. Przekonują, że pieniądze są potrzebne do schwytania przestępców lub że gotówka na koncie nie jest bezpieczna i oszust ma do niej łatwy dostęp. Inna częsta metoda to twierdzenie, że ich wnuczek, córka, syn lub inny członek rodziny uległ poważnemu wypadkowi i potrzebne są szybko pieniądze. Niestety zdarza się, że te niespodziewane telefony od osób podających się za wnuków, policjantów, pracowników instytucji państwowych, siostrzeńców czy kuzynów kończą się utratą oszczędności życia.

Jeśli otrzymamy telefon od osoby podającej się za policjanta, najlepiej zakończyć rozmowę. Nie wdawajmy się w konwersację z potencjalnym oszustem.

W sytuacji jakiejkolwiek wątpliwości co do tożsamości osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, sprawdźmy to. Zgłośmy takie sytuacje na policję, omówmy je z rodziną. Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem! Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto czy pozostawienie w jakimś miejscu! Nie dajmy namówić się na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, przekazanie ich nieznanej nam osobie, czy wyrzuceniu przez okno. Nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu, kogo nie znamy i komu nie ufamy. Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. Nie dajmy się oszukać!