Były poseł PiS, Grzegorz J., skazany na 2,5 roku więzienia – wyrok w rybnickim sądzie

W dniu dzisiejszym w Sądzie Rejonowym w Rybniku zapadła decyzja dotycząca sprawy Grzegorza J. – byłego posła partii Prawo i Sprawiedliwość. Mężczyzna został przez sąd uznany za winnego i wydano wyrok skazujący go na karę 2,5 roku pozbawienia wolności – precyzyjnie jest to okres dwóch lat i sześciu miesięcy.

Decyzja sądu nie ogranicza się jedynie do kary więzienia. Grzegorz J. otrzymał również zakaz pełnienia funkcji w organach oraz spółkach państwowych i jednostkach samorządu terytorialnego. Ograniczenie to obowiązuje go przez okres następnych ośmiu lat. Ponadto, zasądzono od niego opłacanie stawek dziennych.

Sprawa, której dotyczył wyrok, wiązała się z przyjęciem przez byłego posła PiS korzyści majątkowych w zamian za polecanie osób do pracy w spółkach ze udziałem Skarbu Państwa, operujących w sektorze górniczym na terenie Śląska. Sąd ustalił, że Grzegorz J. przyjął w ten sposób pieniądze od trzech różnych osób.

Warto zauważyć, że orzeczona kara jest niższa od tej, którą proponował prokurator. Reprezentant oskarżenia domagał się dla Grzegorza J. czterech i pół roku pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 140 tysięcy złotych oraz zakazu pełnienia funkcji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa na okres piętnastu lat.