11 osób posądzanych o wystawianie fałszywych faktur stanie przed sądem w Rybniku

Akt oskarżenia skierowany do Sądu Okręgowego w Rybniku dotyczy jedenastu osób. Zdaniem śledczych, te osoby stanowią grupę przestępczą, która działając na obszarze Rybnika i innych polskich miast, wykorzystywała swoją pozycję do wystawiania faktur, które były dowodem na nieistniejący obrót towarowy. Ta nielegalna działalność spowodowała straty dla Skarbu Państwa szacowane na co najmniej 6 milionów złotych.

Zespół z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla, że prowadzone przez nich śledztwo było skomplikowane, ze względu na zawiłość procederu, znanego jako karuzela podatkowa. Jednak cieszą się z faktu, że udało im się rozbić grupę przestępczą, której działalność wiązała się z latami 2014-2015 i miała miejsce nie tylko w Rybniku, ale także w innych polskich miastach.

Konkretnie, działalność tej zorganizowanej grupy polegała na generowaniu faktur za rzekomy obrót towarem szybko zbywalnym – takim jak kawa, napoje energetyzujące, czekoladowy krem oraz jednorazowe maszynki do golenia, a także sprzęt budowlany. Takie nieistniejące transakcje były następnie wprowadzane do księgowości prowadzonych przez nich firm i rozliczane w deklaracjach skarbowych. Głównym celem tego działania było uzyskanie nienależnego zwrotu podatku VAT od urzędów skarbowych. Aby przekonać o autentyczności swojego procederu, sprawcy wykorzystywali różne podmioty gospodarcze – informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.