Modernizacja stacji SKM Gdańsk Stocznia: pasażerowie mogą być zmuszeni do przechodzenia przez tory?

Wkrótce ma się rozpocząć remont stacji SKM Gdańsk Stocznia, który potrwa pół roku. W tym czasie również ma nastąpić przebudowa kładki, lecz przetarg na jej realizację póki co nie został ustanowiony. Zastanawiającym jest pytanie, co robić będą pasażerowie, gdy peron zostanie udostępniony, ale droga dojścia będzie nadal w trakcie modernizacji? Odpowiedź jest prosta – będą zmuszeni przechodzić przez tory.

Z dniem 20 lipca stacja SKM Gdańsk Stocznia zostanie zamknięta dla podróżnych z powodu planowanego remontu. Przystanek nie będzie dostępny przez sześć miesięcy, a jego ponowne otwarcie zaplanowane jest na 20 stycznia 2025 roku. Jednak prace na peronie mają trwać dłużej, a ich zakończenie przewidziane jest na 14 sierpnia 2025 roku.

Podczas modernizacji stacji planuje się również renowację kładki prowadzącej do niej. Ma ona zostać częściowo zdemontowana, a na jej miejscu powstanie nowy fragment. Planuje się także montaż dwóch wind przy schodach prowadzących na peron. Kładka ma zostać oświetlona i wyposażona w monitoring. Odpowiedzialny za ten etap modernizacji jest gdański magistrat, który utrzymuje stały kontakt z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska, aby jak najlepiej dostosować harmonogram prac, minimalizując utrudnienia dla pasażerów.

Chociaż prace na peronie mają rozpocząć się już za kilkanaście dni, przetarg na przebudowę kładki jeszcze nie został ogłoszony. Jak informuje nas Aneta Niezgoda z DRMG, przetarg ma zostać ogłoszony podczas wakacji, a teraz trwa procedura przygotowania inwestycji do ogłoszenia postępowania. Przewiduje się, że prace potrwają 70 tygodni od daty podpisania umowy. Nie ma więc możliwości, aby prace te zakończyły się przed wznowieniem ruchu na peronie SKM Gdańsk Stocznia. Co więcej, plan miasta na 2024 r. wskazuje, że postępowanie miało zostać rozpoczęte w pierwszym kwartale tego roku.

Pasażerowie mogą zatem znaleźć się w sytuacji, gdy stacja zostanie ponownie otwarta w styczniu, a kładka nadal będzie w remoncie. W takim przypadku będą musieli korzystać z torów. PKP SKM jest przygotowane na taką ewentualność i planuje utworzenie tymczasowego przejścia przez tory.

– Zakładamy, że wykonawca przystanku SKM Gdańsk Stocznia zakończy część prac w styczniu 2025 r. i przystanek będzie mógł zostać ponownie udostępniony, ale kładka, która obecnie jest jedyną drogą na peron, prawdopodobnie jeszcze nie będzie gotowa. W porozumieniu z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni zaplanowaliśmy stworzenie tymczasowego dojścia do peronu na poziomie szyn od strony ulicy Jana z Kolna – wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik SKM. Dodaje, że dojście będzie prowadzić od południowej części stacji do ulicy Jana z Kolna w pobliżu przystanku tramwajowego. Zapewnia również, że dla bezpieczeństwa pociągi mogą zwalniać do 10 km/h w miejscach przejścia przez torowisko, podobnie jak na Zaspie.