Bezpieczne wakacje: sprawdź stan techniczny autokaru, którym podróżuje Twoje dziecko!

Rozpoczęcie wakacji jest tuż za rogiem, co sprawia że rodzice powinni już teraz skupić się na temacie bezpiecznego transportu swoich dzieci. Właśnie teraz powinniśmy podjąć starania dotyczące zagwarantowania bezpieczeństwa naszym pociechom, które wkrótce wyjadą na zasłużony odpoczynek. Służby mundurowe apelują do opiekunów o wysoki poziom czujności i informują o lokalizacjach w województwie śląskim, gdzie będą miały miejsce kontrole autokarów. Podpowiadają również, jak samodzielnie możemy ocenić kondycję pojazdu.

Letnie miesiące to dla funkcjonariuszy policji ruchu drogowego czas intensywnych działań związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa wszystkich osób przemieszczających się przez nasze województwo. Dotyczy to zarówno tych, którzy udają się do miejsc wypoczynku, jak i tych spędzających letnie urlopy, kolonie czy turnusy uzdrowiskowe na terenie regionu.

Wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do różnych ośrodków wypoczynkowych jest charakterystyczny dla tego okresu. Pojazd, który ma pokonać długą trasę, powinien zostać sprawdzony w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów po drodze. Funkcjonariusze będą szczególnie dbać o przestrzeganie ograniczeń prędkości i nie będą łagodniej traktować kierowców łamiących inne przepisy ruchu drogowego, stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa – informują śląscy mundurowi. Policjanci podczas intensywnych kontroli drogowych zwrócą uwagę na stan trzeźwości kierowców, kondycję techniczną pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Kontrole te będą miały miejsce nie tylko na głównych trasach, ale również w miejscowościach wypoczynkowych.

Organizatorzy letniego odpoczynku mają możliwość skorzystania z pomocy policji w sprawdzeniu stanu technicznego autokaru i kondycji psychofizycznej kierowcy przed rozpoczęciem podróży. W tym celu, kilka dni przed planowanym wyjazdem, powinni zgłosić do odpowiedniej jednostki policji chęć przeprowadzenia takiej kontroli. Ważne jest podanie daty i godziny wyjazdu oraz liczby autokarów.

Na stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl każda osoba ma możliwość sprawdzenia stanu pojazdu zarejestrowanego do przewozu więcej niż 9 osób. Każdy rodzic ma również możliwość weryfikacji stanu technicznego autokaru szkolnego lub wycieczkowego poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu i sprawdzenie, czy autokar posiada ważne ubezpieczenie OC, aktualne badanie techniczne, jak prezentował się stan licznika pojazdu podczas ostatniego przeglądu, jaka jest maksymalna liczba miejsc w pojeździe oraz czy nie jest on zgłoszony jako wyrejestrowany lub skradziony. Dla miasta Rybnik kontrolę taką można przeprowadzić przy ulicy Gliwickiej (parking przy basenie MOSiR Ruda).