Zakończenie festynu integracyjnego w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym: "Musimy zobaczyć człowieka w każdym z nas"

Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku był gospodarzem corocznego festynu integracyjnego, który odbył się w czwartek 6 czerwca. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło okazję do spotkania nie tylko dla pacjentów szpitala, ale także dla licznych gości zaproszonych na tę uroczystość. Festiwal ten jest jedyną okazją w roku, kiedy wszyscy mają szansę spotkać się i integrować w jednym miejscu.

Organizowany co roku festyn odbywał się na terenie parku przy szpitalu, stanowiąc część obchodów kolejnej rocznicy istnienia placówki. Szpital z ulicy Gliwickiej staje się sceną tego niezwykłego wydarzenia, które umożliwia pacjentom, ich rodzinom oraz gościom wspólne świętowanie. Celem tej imprezy jest zmiana perspektywy na temat miejsca takiego jak szpital psychiatryczny oraz przełamanie stereotypowych poglądów na temat osób cierpiących na choroby psychiczne.

„Nie ma znaczenia, czy choroba jest długotrwała czy krótka, ciężka czy lekka. Powinniśmy traktować ją jak każdą inną. Ważne jest, aby dostrzegać w każdym człowieka, nie stygmatyzować. To jest naprawdę bardzo istotne. Często przywołuję przykład osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Społeczeństwo potrzebowało czasu, aby zrozumieć, że taka osoba nie musi przebywać w czterech ścianach, że mogą to być wybitnie zdolne jednostki. Jeżeli chodzi o osoby z chorobami psychicznymi, jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Na szczęście wiele się już zmienia i to również dzięki waszej pracy – dziennikarzy. Coraz częściej poruszane są te tematy i to jest naprawdę ważne” – mówi Joachim Foltys, dyrektor Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku.