Miejcie się na baczności kierowcy! Autostrada A1 będzie tymczasowo zamknięta dla ruchu drogowego

Informujcie rodziny i przyjaciół, którzy regularnie korzystają z autostrady A1. W najbliższym czasie odcinek od węzła Gliwice Sośnica aż po krajową granicę zostanie tymczasowo zamknięty dla ruchu, ze względu na prace związane z budową Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.

Informację o planowanej przerwie w ruchu przekazał Wojciech Raczkowski, który jest Kierownikiem Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, podając komunikat od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Według informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, noc z piątku 7 czerwca na sobotę 8 czerwca, przyniesie czasowe zawieszenie ruchu w obu kierunkach na autostradzie A1 na odcinku od węzła „Gliwice Sośnica” do granicy państwa – wyjaśnił Wojciech Raczkowski. Dodatkowo zaznaczył, że planowane jest to na okres do 30 minut między godziną 24:00 a 04:00.

Całość prac, które będą realizowane, powiązana jest z montażem rygla bramownicy w ramach budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. Operacje te będą przeprowadzane na 37+850 kilometrze drogi.

Co to jest Krajowy System Zarządzania Ruchem? GDDKiA definiuje go jako „serię projektów i działań ściśle powiązanych ze sobą, których końcowym celem jest wprowadzenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego dynamiczne zarządzanie ruchem, informowania o warunkach ruchu na sieci dróg krajowych, wspierania procesów utrzymania infrastruktury drogowej oraz zarządzania majątkiem”.

W praktyce taki system pozwoli na dynamiczne regulowanie ruchu drogowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz płynności transportu. Kierowcy dostaną możliwość sprawdzenia warunków ruchu, czasu podróży czy również pogody, zdarzeń na drodze, sugerowanych objazdów oraz parkingów. Całkowita długość sieci drogowej objętej projektem wynosi około 1100 km.

Zakres projektu obejmuje instalację urządzeń w pasie drogowym takich jak tablice zmiennej treści, znaki pryzmowe, kamery, urządzenia pomiaru parametrów ruchu, stacje meteorologiczne, a także wdrożenie oprogramowania centralnego do zarządzania systemem oraz stworzenie sieci komunikacyjnej i miejsc obsługi systemu, takich jak centra zarządzania ruchem.