Autostrada A1 chwilowo zamknięta na odcinku Gliwice Sośnica – granica państwa

Potrzebna jest ostrożność dla użytkowników autostrady A1. Nadchodzi czasowa przerwa w ruchu drogowym na trasie od węzła Gliwice Sośnica do granicy kraju, której przyczyną jest proces budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.

Wiadomość przekazał Wojciech Raczkowski, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, zasłyszana od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. Przedstawia on informacje o planowanym czasowym zakazie ruchu na obu pasach autostrady A1 od węzła Gliwice Sośnica do granicy państwa, który ma miejsce w nocy z piątku 7 czerwca na sobotę 8 czerwca.

Zgodnie z informacjami Raczkowskiego, przerwa w ruchu nie powinna przekroczyć 30 minut i ma być realizowana pomiędzy 24:00 a 04:00.

Celem tej przerwy jest instalacja rygla bramownicy jako część budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. Roboty będą prowadzone na 37+850 kilometrze tego odcinka – wiemy z powiadomienia.

W jaki sposób GDDKiA definiuje Krajowy System Zarządzania Ruchem? Określają go jako „zintegrowany system teleinformatyczny, składający się z wielu projektów i działań, który pozwoli na dynamiczne zarządzanie ruchem drogowym, dostarczanie informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych, wspieranie procesów utrzymania infrastruktury drogowej i zarządzanie majątkiem”.

Dzięki temu systemowi możliwe będzie dynamiczne zarządzanie ruchem w celu zwiększenia bezpieczeństwa i płynności transportu drogowego. Kierowcy będą mogli dowiedzieć się o warunkach ruchu, czasie trwania podróży, zdarzeniach na drodze, warunkach pogodowych, planowanych objazdach czy miejscach parkingowych. Projekt obejmuje około 1100 kilometrów sieci drogowej.

Projekt obejmuje różne działania, takie jak instalacja urządzeń w pasie drogowym (tablice zmiennej treści, znaki pryzmowe, kamery, urządzenia do pomiaru parametrów ruchu oraz stacje meteorologiczne), tworzenie centralnego oprogramowania do zarządzania systemem, tworzenie sieci komunikacyjnej oraz centra zarządzania ruchem.