Budowa wieży widokowej z zjeżdżalnią obok tężni solankowej – ogłoszono przetarg

Planowana jest budowa 15-metrowej wieży widokowej przy tężni solankowej w dzielnicy Paruszowiec Piaski w Rybniku. Zarząd Zieleni Miejskiej w mieście rozpoczął przetarg na realizację tego projektu, który umożliwi korzystanie z nowego obiektu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Co więcej, projekt przewiduje instalację 12-metrowej zjeżdżalni.

Projekt budowy wieży widokowej jest częścią inicjatywy „Wypoczynek i rekreacja łączy dzielnice” autorstwa radnego Łukasza Kłoska, która zaplanowana jest do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2024. Tężnia solankowa w Paruszowcu jest już efektem podobnej inicjatywy. Oznajmienie o przetargu na budowę wieży można znaleźć na stronie internetowej ZZM Rybnik. Szczegóły zadania są póki co nieznane – będzie to bowiem realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Karolina Skorupa-Fojcik, zastępca kierownika działu terenów zielonych i architekt krajobrazu w ZZM, udzieliła nam dodatkowych informacji na temat planowanego projektu. Wedle jej słów, wieża ma osiągnąć wysokość do 15 metrów, zgodnie z przepisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zdecydowano się na rezygnację z dachu, aby maksymalnie wykorzystać dostępne wysokości. Prawdopodobnie wieża zostanie zbudowana za tężnią, na wzgórzu, co znacznie podniesie jej punkt obserwacyjny.

Wnętrze wieży ma pomieścić 12-metrową stalową zjeżdżalnię, która będzie dostępna dla wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wieża ma być również przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferty na przetarg są przyjmowane do 14 czerwca. Całość inwestycji, włączając w to dokumentację, wykonanie i odbiory, ma wynieść 550 tysięcy złotych.

Jak będzie ostatecznie wyglądać wieża? Czy rzeczywiście znajdzie się w niej zjeżdżalnia? Kto podejmie się tego zadania i jakie będzie jego koszty? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w najbliższym czasie.