Rysiek, gdański kot z internetowej sławy, stanie się częścią krajobrazu stacji PKM Gdańsk Firoga

Symboliczna postać gdańskiego kota o imieniu Rysiek, zasłynął tym, że codziennie odprowadzał swoją właścicielkę na stację kolejową PKM Gdańsk Firoga. Począwszy od 1 czerwca 2022 roku, ta czworonożna ikona będzie przywita wszystkich pasażerów w postaci rzeźby, która ma go upamiętnić.

Historia Rysika zrobiła furorę w internecie około rok temu. Samotne wędrówki do i z dworca kolejowego po zabraniu właścicielki na peron stały się przedmiotem zainteresowania nie tylko mieszkańców Gdańska, ale również Polaków w całym kraju. Sława Rysika szybko rozprzestrzeniła się dzięki jego unikalnemu zachowaniu, które jednych zachwycało, a innych niepokoiło.

W obchodzony Dzień Dziecka, 1 czerwca, na peronie stacji Gdańsk Firoga zostanie odsłonięta rzeźba upamiętniająca Rysika. Autorką tej artystycznej kreacji jest Blanka Kamińska, studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Figurka przedstawia kota siedzącego na ławce i patrzącego na odjeżdżający pociąg, co oddaje jego codzienną rutynę. Oczekuje się, że na uroczystości odsłonięcia rzeźby pojawi się sam Rysiek wraz ze swoją właścicielką.

Pomorska Kolei Metropolitalna, która patronuje wydarzeniu, zaprasza do udziału w ceremonii odsłonięcia rzeźby. Dla uczestników przygotowane zostały niespodzianki w postaci breloków z wizerunkiem Rysika.