Na Śląsku zmniejsza się liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, sytuacja widoczna zwłaszcza w Rybniku

Według najnowszych danych, na koniec marca 2024 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zarejestrowanych było ponad 1,138 miliona ubezpieczonych cudzoziemców na terenie całego kraju. To wzrost o około 10,7 tysiąca osób od grudnia 2023 roku. Jednakże, analizując dane z perspektywy województwa śląskiego, można zaobserwować odmienną tendencję. W tym regionie liczba zagranicznych obywateli składających składki do ZUS spadła w porównaniu do końca 2023 roku.

Przy analizie liczb od grudnia 2023 do marca 2024 roku ZUS wskazuje, że w województwie śląskim można zauważyć delikatny spadek liczby cudzoziemców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne. Dane statystyczne z sześciu oddziałów ZUS na Śląsku na koniec marca pokazują, że ubezpieczonych jest tam jedynie 98 847 obcokrajowców, co oznacza spadek o 620 osób w porównaniu do grudnia poprzedniego roku.

Chociaż jest to niewielki spadek, jest on szczególnie widoczny w statystykach Oddziału ZUS w Rybniku. W marcu 2024 roku z tego regionu zgłoszono o 1,3 tysiąca mniej cudzoziemców niż w grudniu 2023 roku. Obcokrajowcy z krajów leżących za wschodnią granicą Polski, takich jak Ukraina, Białoruś i Gruzja, dominują w statystykach ZUS zarówno na terenie całego kraju, jak i w województwie śląskim. Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, poinformowała, że największe spadki liczby cudzoziemców zauważyć można właśnie wśród obywateli Ukrainy i Gruzji.