Nowa jadłodzielnia w Rybniku: miejsce, gdzie możemy przekazać nadmiar jedzenia potrzebującym

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z nadmiarem jedzenia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W środę, 27 marca, w Rybniku ma zostać otwarta nowa jadłodzielnia. Miejsce, gdzie niepotrzebna Tobie żywność może zostać podarowana tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Placówka ta będzie mieściła się przed dawnym domem kultury na ulicy Mościckiego 15, w lokalizacji o nazwie Niewiadom.

Jadłodzielnie są miejsca dostępne dla mieszkańców miasta przez całą dobę. Służą one jako punkty, gdzie ubogi rezydent może skosztować potrawy ofiarowanej przez innych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele produktów spożywczych zostaje uratowanych przed zmarnowaniem, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś zakupił lub przygotował więcej jedzenia niż jest w stanie skonsumować.

Po nową lodówkę umieszczoną w Niewiadomiu będą dbać pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Dodatkowo wsparcia udzielą Fundacja Byle do Wiosny oraz Superfundacja, której oddział znajduje się w tym miejscu pod nazwą Dzienny Dom Senior+.

W kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ta informacja jest niezwykle ważna. Poza jadłodzielnią w Niewiadomiu, mieszkańcy mają do dyspozycji jeszcze kilka innych punktów zlokalizowanych przy ulicach: Zebrzydowickiej 30/3 (przy Wspólnym Stole) w Maroko-Nowinach, Barbary 22 (przy OPS i Bistro z Ikrą) w Niedobczycach oraz na parkingu przy parafii Św. Barbary na ulicy Lompy w Boguszowicach Osiedle.

Warto jednak pamiętać, co można, a czego nie można pozostawić w jadłodzielni. Szczególnie mile widziane są pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa, owoce, jogurty, serki, sery w zamkniętych opakowaniach, konserwy oraz pakowane produkty. Tymczasem przekazanie jaj, ryb, mięsa, alkoholu, środków odurzających, produktów przeterminowanych, nadgryzionych lub już otwartych jest niedozwolone.