Przemieszczanie kolumn wojskowych przez województwo śląskie związane z ćwiczeniami strategicznymi

Wkrótce, na drogach województwa śląskiego, można będzie napotkać przemieszczające się oddziały wojskowe. To związane jest z rozpoczęciem ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 (STDE24) oraz DRAGON-24 (DR-24), o czym informowaliśmy niedawno, sugerując jednocześnie, iż może to wiązać się z występowaniem wojskowych kolumn transportowych na polskich drogach. Teraz, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach potwierdza te informacje, wskazując, że ruchy wojsk na szerszą skalę są oczekiwane na terenie województwa śląskiego.

Według danych udostępnionych przez biuro prasowe wojewody śląskiego, przemieszczanie kolumn wojskowych przez województwo będzie miało miejsce od 29 lutego do 1 marca. Wojska będą przemieszczać się głównie przez powiat gliwicki oraz takie miasta jak Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Katowice, Mysłowice i Jaworzno. Informacja ta może być istotna dla osób planujących podróże w tamtym okresie na terenie tych rejonów.

Ćwiczenia taktyczne DRAGON-24, będące częścią ogólnonarodowego programu szkoleniowego, są zaplanowane na okres od 25 lutego do 14 marca 2024 roku. Będą one miały charakter wieloszczeblowy i wielodomenowy, z udziałem sił międzynarodowych, i będą prowadzone na poligonach oraz w terenie przygodnym na obszarze Polski. Głównym celem tych ćwiczeń jest rozwijanie umiejętności wojsk w zakresie reagowania na różnorodne zagrożenia, zarówno militarne jak i niemilitarne, które mogą wystąpić podczas kryzysu lub otwartego konfliktu zbrojnego – informuje Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Zgromadzenie wojskowe podczas tych ćwiczeń to około 20 tys. żołnierzy, w tym około 5 tys. z państw sojuszniczych, a także ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Wobec rozmiarów sił zaangażowanych w te ćwiczenia, scenariuszy zagrożeń i planowanych epizodów taktycznych, Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE) ocenia je jako największe i najistotniejsze w ramach całego ćwiczenia STDE24.