Wzrost liczby oszustw internetowych: fałszywe wiadomości od kurierów!

Służby policyjne biją na alarm w obliczu nowego typu cyberprzestępstwa, gdzie sprawcy wysyłają na pozór niewinne e-maile podszywając się za renomowane firmy kurierskie. Te zaskakująco realistyczne wiadomości przekazują informację, że dostarczenie przesyłki nie doszło do skutku, a zawierają one linki, które są potencjalnie szkodliwe.

Metoda ta jest typowym przykładem phishingu, czyli sprytnego sposobu oszustwa polegającego na wyłudzaniu istotnych danych osobowych przez podszywanie się pod różnorakie strony internetowe, osoby prywatne czy instytucje. Celem przestępców jest zdobycie newralgicznych informacji, takich jak login i hasło do konta bankowego, numer karty kredytowej, kod CVV, numer dowodu osobistego czy PESEL. Wykorzystanie tych danych umożliwia złodziejom nie tylko kradzież środków finansowych ofiar, ale również przyjęcie ich tożsamości i dokonanie przestępstw na ich rzecz.

Złodzieje internetowi nieustannie ulepszają swoje metody działania, wykorzystując każdą możliwość do wprowadzenia potencjalnych ofiar w błąd. Przybierając na siebie identyfikację firm kurierskich, wysyłają e-maile informujące o nieudanej próbie dostarczenia przesyłki. Osoby, które rzeczywiście oczekują na paczkę, mogą nie zauważyć podstępu i kliknąć na link prowadzący rzekomo do rozmowy z doradcą.