Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: w opakowaniu syropu dla dzieci mogą być leki na uspokojenie

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) postanowił poinformować rodziców o ważnej kwestii związanej z bezpieczeństwem ich dzieci, szczególnie tych cierpiących na choroby. W trakcie ostatnich kontroli, inspektorzy natknęli się na niepokojące nieprawidłowości w opakowaniach popularnego środka dla dzieci – Balsamu Jerozolimskiego. Jak się okazało, zamiast oczekiwanego syropu na kaszel, wewnątrz paczki może znaleźć się butelka „uspokajacza”. Jest to lek stosowany głównie przy przeżywaniu nadmiernego napięcia nerwowego, stanów niepokoju i nadpobudliwości.

Potwierdzenia dla tych informacji dostarczyła kontrola przeprowadzona przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wykazała ona, że w opakowaniu produktu o nazwie „Balsam Jerozolimski dla dzieci”, będącym suplementem diety o pojemności 200ml z numerem partii 220602 oraz datą minimalnej trwałości do maja 2024 roku, znajduje się płyn oznakowany jako produkt leczniczy. Nazywa się on Antinervinum, ma numer serii 211001 i jest ważny do października 2023 roku.

Inspektorat zdecydował się na wydanie oficjalnego ostrzeżenia, ponieważ ryzyko pomylenia tych dwóch produktów jest bardzo duże. GIS alarmuje, że jeśli rodzice nie zwrócą uwagi na oznaczenia butelki umieszczonej wewnątrz kartonika, mogą podać swojemu dziecku lek zamiast suplementu diety.