Od 26 sierpnia do końca grudnia bieżącego roku, wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość złożenia wniosku w ramach drugiej edycji projektu „Ciepłe mieszkanie”. To inicjatywa promująca zmiany na rzecz efektywności energetycznej, które nie obejmują zmiany tradycyjnych źródeł ciepła na nowoczesne.
Miasto Rybnik poprzez swój magistrat informuje o szczegółach programu. Dofinansowanie może być przyznane na działania takie jak zakup i instalacja systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy ocieplenie konstrukcji budynków, okien, drzwi, a także drzwi czy bram garażowych oddzielających ogrzewane pomieszczenia od nieogrzewanych lub całkowicie otwartych na warunki atmosferyczne.
Niewątpliwym atutem jest również możliwość otrzymania wsparcia finansowego na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ważnym zastrzeżeniem jest jednak to, że instalacja ta musi obsługiwać wyłącznie części wspólne danego budynku mieszkalnego. Dodatkowo dofinansowanie mogą uzyskać dokumentacje dotyczące powyższych przedsięwzięć, takie jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa czy ekspertyzy.
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 60% rzeczywiście poniesionych kosztów kwalifikowanych działań realizowanych przez beneficjenta, ale nie więcej niż 150 000 zł na każdy budynek mieszkalny. Chcąc skorzystać z oferty, wspólnoty mieszkaniowe muszą złożyć wniosek o przyznanie dotacji w wersji papierowej na druku będącym załącznikiem nr 1 do Regulaminu w siedzibie Urzędu Miasta Rybnika przy ulicy Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik w godzinach pracy urzędników. Warto podkreślić, że wnioski dostarczone przed i po wyznaczonym terminie nie będą brane pod uwagę.
Pierwszeństwo w rozpatrywaniu wniosków mają te wspólnoty, które między 4 a 27 października 2023 roku przekazały ankiety będące integralną częścią wniosku o dofinansowanie z funduszy NFOŚiGW w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” – jak informuje rybnicki magistrat.
Wsparcie finansowe jest formą bezzwrotnej dotacji z funduszy NFOŚiGW przekazywanej beneficjentom przez miasto Rybnik. Program jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych, które zgodnie z ustawą o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku, składają się od 3 do 7 mieszkań.
Program Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie jest realizowany na terenie Miasta Rybnika ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.