Tragiczne zdarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem, po godzinie 19:00 pomiędzy miejscowościami Ruda a Jankowice (powiat raciborski), gdzie doszło do kolizji trzech pojazdów osobowych na drodze DW 919. Niewątpliwie poważne skutki tego zdarzenia dotknęły sześć osób, które musiały zostać natychmiast przewiezione do szpitala. Na miejscu działały dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz strażacy z pobliskiego Rybnika.
Według preliminarnych ustaleń, kierowca audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze podczas jazdy z Rudy do Raciborza. To spowodowało, że pojazd na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, skutkiem czego doszło do czołowego zderzenia z nissanem. Na skutek ogromnej siły uderzenia, nissan zderzył się następnie z teslą – informuje policja Racibórz.
W 2018 roku prezydent Piotr Kuczera mówił o potencjalnym przebranżowieniu Rybnika i stworzeniu nowych miejsc pracy dzięki powrotowi do działalności wielkiej stacji Rybnik Towarowy, która była aktywna w latach 70. i 80. Wyobrażał sobie, że poprzez połączenie transportu drogowego i kolejowego moglibyśmy stworzyć coś, co napędzi gospodarkę miasta. W jego przekonaniu, punkt przeładunkowy mógłby również pomóc w ograniczeniu uciążliwego dla mieszkańców centrum transportu kołowego realizowanego przez duże samochody ciężarowe. Prezydent podkreślał, że kolej to ekologiczny środek transportu, który nie zakłóca ruchu drogowego.
Minęło jednak kilka lat i nic się nie zmieniło, temat budowy terminalu multimodalnego wydaje się być zapomniany. Radny Sebastian Śmieja postanowił wrócić do tego tematu w interpelacji. Zapytał o plany z 2018 roku dotyczące budowy terminalu przy stacji Rybnik Towarowy we współpracy z PKP i na jakim etapie są obecne prace nad tym projektem.
W odpowiedzi prezydent Kuczera potwierdził, że list intencyjny został wtedy podpisany i że zostały podjęte działania w kierunku opracowania wstępnej koncepcji skomunikowania terenu (właściwość spółek z Grupy PKP) od ulic Wodzisławskiej lub Chwałowickiej. Prezydent wskazał, że brak decyzji o kontynuacji prac nad budową terminalu wynika z kilku czynników, w tym kosztownego rozwiązania dojazdu do terenu, ograniczeń w zagospodarowaniu terenu ze względu na strukturę własnościową oraz braku uregulowania kwestii własnościowych części nieruchomości.