W Rybniku odbędzie się szesnasta edycja tradycyjnej Mszy Świętej na wodach Zalewu

W nadchodzącą niedzielę, 30 czerwca, w mieście Rybnik odbędzie się już szesnasta edycja Mszy Świętej na wodach Zalewu Rybnickiego. Coroczna uroczystość religijna gromadzi liczne tłumy wiernych i stanowi jedną z ważniejszych tradycji lokalnej społeczności.

Organizatorem tego niecodziennego wydarzenia jest parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach, która co roku, w ostatnią niedzielę czerwca, przenosi liturgię na łódź pływającą po wodach zalewu. Ta oryginalna forma celebracji Mszy Świętej ma swoje korzenie w 2008 roku. W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie nie mogło się odbyć.

Za pomysł przeprowadzenia Mszy Świętej na wodzie stoi ks. Grzegorz Jagieł, duchowny o wielkiej pasji do żeglowania. Inspiracją do organizacji takiej mszy stała się rozmowa podczas rejsu jachtem Drops 2, gdzie ksiądz wyraził swoje marzenie o pływaniu po przybyciu do nowej parafii. Wówczas żeglarze zasugerowali, czy nie mógłby odprawić mszy na pokładzie jachtu. Wizja szybko stała się rzeczywistością, a obecnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu parafii.