Niepojęte, jak w zaledwie 10 minut można utracić całość swojego dobytku – Wójt Lysek omawia kwestię oszacowania strat i formy pomocy dla pokrzywdzonych

Wójt Sylwia Gabryelska-Ritzka z gminy Lyski, podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed południem, wyraziła, że nieustannie ma kontakt z Wojewodą. Ogłosiła, że zostało wydane nowe zarządzenie, na mocy którego powołano komisję mającą za zadanie ocenić skalę zniszczeń. Zaznaczyła także, że ofiary katastrofy będą miały możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe.

Konferencja prasowa odbyła się dzisiaj o godzinie 10:00 w Pstrążnej (gmina Lyski), miejscowości która w największym stopniu odczuła skutki nawałnicy. Pierwsze słowo na konferencji zabrał mł.bryg. Zbigniew Dyk – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Przypomniał on, że pierwsze telefony alarmowe dotarły do centrum dowodzenia kilka minut przed godziną 18:00.

Liczba zgłoszeń przekroczyła 150, a do godziny 7.30 Państwowa Straż Pożarna interweniowała w przypadku 125 zdarzeń. Większość z nich dotyczyła uszkodzonych i przewróconych drzew blokujących drogi, zalanych budynków oraz innych lokalnych zagrożeń. Z całego zestawienia, 31 incydentów to uszkodzone dachy, z których 10 było istotnie zniszczonych lub zerwanych. Najbardziej ucierpiały miejscowości Pstrążna i Dzimierz, jednak również Żytna, Raszczyce oraz gmina Gaszowice i Rybnik doświadczyły poważnych strat – relacjonował.