Buk Victoria z Rybnika w rywalizacji o miano Drzewa Roku 2024

Zmagania o prestiżowe wyróżnienie Drzewa Roku 2024 są w pełnym toku. W gronie kandydatów na zwycięzcę figuruje nasz lokalny reprezentant – buk Victoria. To nieprzeciętne drzewo, którego charakterystycznym elementem są dwa splecione pnie, góruje nad terenem parku przy Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym. Buk ten, będący symbolem zwycięskiej duchowości, stanowi źródło inspiracji dla wielu pacjentów.

Decydująca batalia o tytuł Drzewa Roku 2024 trwa do ostatnich dni czerwca. Wśród zaproszonych do rywalizacji drzew znajduje się buk Victoria z Rybnika. Drzewo to, liczące od 170 do 200 lat, jest uznane za pomnik przyrody. Proces oddawania głosu obejmuje etap potwierdzenia poprzez e-mail.

Wielowiekowy buk Victoria rośnie w centralnej części parku należącego do Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ. Charakterystyczne dla niego dwa splecione pnie układają się w kształcie litery V, co jest symbolem zwycięstwa. Jest to wyjątkowe drzewo, które dla pacjentów szpitala stanowi nadzieję i motywuje do walki z chorobą.

Konkurs Drzewo Roku, organizowany przez Klub Gaja od 14 lat, ma na celu podkreślenie znaczenia drzew, które są integralną częścią naszej kultury i lokalnych społeczności. W finałowej rundzie rywalizują m.in. stare dęby, buki, sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu, a głosowanie odbywa się na stronie internetowej konkursu.

Buk Victoria to nie tylko drzewo o imponujących rozmiarach – wysokość 27 metrów i obwód 428/326 cm – ale także ogólnie uznany pomnik przyrody. Jego majestatyczna korona jest doskonałym schronieniem dla biegających po parku wiewiórek i idealnym miejscem do odpoczynku dla przechodniów. Ten buk to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu, relaksu i kontaktu z naturą, co sprzyja regeneracji i odprężeniu.

Głosowanie polega na oddaniu jednego głosu za pomocą własnego adresu e-mail. Po oddaniu głosu ważne jest potwierdzenie go poprzez kliknięcie w link przesłany na podany adres e-mail. Kiedy głos zostanie zaakceptowany, automatycznie zostanie doliczony do wyników głosowania. W ostatnim tygodniu rywalizacji liczba oddanych głosów na poszczególne drzewa będzie ukryta do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

Nie przegap szansy na wsparcie naszego lokalnego symbolu – buka Victoria – oddając na niego swój głos! To nie tylko drzewo, ale także znak siły i wytrwałości, który zasługuje na uznanie.