Demaskowanie i rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami w Rybniku

Rybnicka policja kryminalna odniosła sukces, demaskując i rozwiązując zorganizowaną grupę przestępczą, która na szeroką skalę prowadziła handel narkotykami. Podczas śledztwa, które trwało nieprzerwanie przez prawie rok i było nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową, udało się zabezpieczyć substancje narkotyczne o wartości ponad 1,3 miliona złotych. W rezultacie zapadła decyzja o przekazaniu aktu oskarżenia przeciwko sześciu członkom tej organizacji do sądu. W świetle zebranych dowodów ukazuje się brutalność przestępców, którzy nie ograniczili swojej działalności jedynie do handlu narkotykami, ale byli również zaangażowani w inne poważne przestępstwa.

We wrześniu 2022 roku media lokalne rozpowszechniły ostrzeżenie Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące pojawienia się na polskim rynku niezwykle niebezpiecznego narkotyku Alfa-PHiP (alfa-pirolidynoizoheksanofenon). Te informacje skierowały uwagę służb bezpieczeństwa na rosnący problem związany z dystrybucją tej substancji.

Rybnicka policja kryminalna zarejestrowała wzrost dostępności Alfa-PHiP na lokalnym rynku, co skłoniło ich do intensyfikacji działań. 20 lipca 2023 roku w dzielnicy Elektrownia zatrzymano dwóch mężczyzn – mieszkańców Rybnika w wieku 30 i 39 lat. Przy nich i w wynajmowanym przez nich garażu odkryto ponad 13 kg tej substancji, której wartość szacowano na ponad 1,3 mln złotych.

Podczas dalszego postępowania śledczego, które miało miejsce 3 stycznia 2024 roku, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego przy wsparciu innych jednostek, zatrzymali kolejne trzy osoby z grupy, w tym jej lidera. W ramach tej operacji zabezpieczono dodatkowe narkotyki, w tym blisko 0,5 kg marihuany oraz skonfiskowano dobra podejrzanych o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych.

Podjęte działania śledcze ujawniły, że grupa przestępcza działała na terenie Rybnika oraz sąsiednich miast i obszarów, handlując hurtowymi ilościami narkotyków. Członkowie tej organizacji charakteryzowali się dużą brutalnością, angażując się w przestępstwa takie jak pobicie, groźby, zmuszanie do określonego zachowania czy pozbawienie wolności. Większość z nich była powiązana ze środowiskiem pseudokibiców.

W lutym, kwietniu i maju bieżącego roku, rybniccy kryminalni przeprowadzili szereg dodatkowych aresztowań. Kilku członków grupy usłyszało zarzuty od prokuratury, a niektórzy byli przetransportowani ze Zakładów Karnych, gdzie odsiadywali wyroki za poprzednie przestępstwa narkotykowe. Materiał dowodowy obejmuje lata 2021-2023.

12 czerwca 2024 roku Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała akt oskarżenia przeciwko sześciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej do Sądu Okręgowego. Zostało im przedstawionych łącznie 32 zarzutów za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel znacznymi ilościami narkotyków. Wobec pięciu z podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podsumowując, w całej sprawie zabezpieczono ponad 13,5 kg narkotyków oraz mienie podejrzanych o wartości ponad 150 tys. złotych. Śledztwo kontynuuje się, a niektóre aspekty są nadal badane w ramach odrębnych postępowań. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.