Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza: Nasz region otrzymuje miliony na rozwój OZE. Jakie kwoty przyznano poszczególnym gminom?

Druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza została już rozstrzygnięta. Tym razem do dyspozycji były środki w wysokości 15,7 miliona złotych. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, rozdano również czeki na projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Dotacje te trafiły do sześciu gmin naszego regionu, a ich łączna wartość wyniosła aż 470 milionów złotych.

Inicjatywy związane z OZE, które otrzymały finansowe wsparcie w ramach programu partnerskiego, znajdują się w gminach: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów i Świerklany. Łącznie te lokalne jednostki samorządu terytorialnego otrzymają 143 miliony złotych.

Wśród uczestników konferencji byli nie tylko przedstawiciele wielu samorządów, ale także m.in. marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur czy radny Sejmiku Grzegorz Wolnik.

Jakub Chełstowski podkreślił, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za pozytywne zmiany w naszym otoczeniu. Szczególnie celna była jego uwaga odnośnie walki o czyste powietrze. Przez wiele lat byliśmy regionem, który zmagał się z szerokim spektrum problemów ekologicznych. Dziś mamy jednak solidne podstawy, aby spojrzeć w przyszłość z optymizmem. Nasze województwo jest liderem programu „Czyste powietrze”, którego celem jest zastąpienie starych źródeł ciepła nowymi, przyjaznymi dla środowiska. Realizujemy także uchwałę antysmogową i program Zielone Śląskie, obowiązujący do 2030 roku, którego głównym założeniem jest ekologiczna transformacja Śląska – podkreślił marszałek Chełstowski.