Porady śląskich policjantów na Święta: Jak uchronić się przed kradzieżą i włamaniami w okresie wielkanocnym?

Wraz z nadejściem weekendu Wielkanocnego, wiele osób planuje wyjechać z domów, aby spędzić ten czas w ukochanych miejscach czy też z rodziną. W tym szczególnym okresie, ważne jest, abyśmy skupili się na bezpieczeństwie naszych nieruchomości i mienia ruchomego, tak by atmosfera świętowania nie została zakłócona. Policjanci ze Śląska, chcąc pomóc obywatelom w zapewnieniu sobie spokojnych Świąt, przygotowali szereg wskazówek dotyczących ochrony przed kradzieżami i włamaniami.

Niech pamiętamy, że nie powinniśmy publicznie dzielić się informacjami o naszych planach wyjazdowych, również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Prośby o regularne monitorowanie naszego domu i podwórza podczas naszej nieobecności powinny być skierowane do osób, którym ufamy. Warto również rozważyć zamontowanie systemu monitoringu wideo do śledzenia sytuacji na posesji.

Zaleca się także wyłączenie automatycznych wiadomości powitalnych na telefonie komórkowym oraz stacjonarnym, które mogą sugerować naszą nieobecność. Niezbędne jest zabezpieczenie wszystkich drzwi i okien za pomocą mocnych zamków i dodatkowych blokad, a także unikanie pozostawiania cennych przedmiotów na widok przez okna lub w samochodzie zaparkowanym na podjeździe.

Dobrym pomysłem jest poprosić sąsiadów lub najbliższych o dbanie o dom podczas naszej nieobecności, tj. zbieranie listów i gazet. Wszystkie wartościowe przedmioty, takie jak pieniądze czy biżuteria, powinny być przechowywane w bankach i skrytkach bankowych. Na koniec, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania lub domu na wypadek włamania, kradzieży lub dewastacji.