Ćwiczeniowa aktywność policjantów z Rybnika i Raciborza – szkolenie w zakresie działań pododdziałów zwartych

Wielu oficerów służby mundurowej z regionu Śląska, a konkretnie z miast Rybnik i Racibórz, było zaangażowanych w praktyczne ćwiczenia. Ponad 50 funkcjonariuszy stanowiących siłę VII Kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji, uczestniczyło w intensywnym szkoleniu. Scenerią do realizacji tego planu były przestrzenie stadionu MOSiR, usytuowanego przy ulicy Gliwickiej w Rybniku. Głównym celem spotkania była praktyka formowania szyków, jako standardowej procedury wykorzystywanej przez pododdziały zwarte podczas ich działań.

Policjanci poświęcili na szkolenie kilka godzin, starając się doskonalić kluczowe umiejętności współpracy w ramach VII Kompanii Nieetatowych Pododdziałów Prewencji Policji. Ta grupa specjalistów jest powołana do interwencji w sytuacjach szeroko rozumianych zakłóceń publicznego ładu i porządku, działając jako zwarty pododdział.

Tak skonfigurowane jednostki są mobilizowane w momencie zagrożeń, które wymagają intensyfikacji działań sił porządkowych. Celem treningu było ćwiczenie różnych scenariuszy reakcji na naruszenia porządku publicznego. Policjanci, wyposażeni w tarcze, kaski oraz środki przymusu bezpośredniego, skoncentrowali się na precyzyjnym i dokładnym działaniu. Kluczowe znaczenie miało również sprawnie wykonywanie poleceń, co zdecydowanie poprawia skuteczność działań podczas interwencji w sytuacjach o wysokim stopniu ryzyka.

Funkcjonariusze skupili się na doskonaleniu taktyki tworzenia tyraliery oraz formowania kordonów. Są to formacje bojowe najczęściej wykorzystywane przez zwarte pododdziały odpowiedzialne za zabezpieczanie licznie uczęszczanych wydarzeń masowych.