Ochrona naszych bliskich przed rosnącą fala oszustw telefonicznych i internetowych

Chociaż nie jest to nic nowego, oszuści nadal są aktywni i nieustannie poszukują nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy od niewinnych ofiar. Te ofiary są często naszymi rodzicami, dziadkami lub innymi krewnymi, którzy mogą nie być świadomi metod stosowanych przez oszustów. Bez względu na to, czy są to osoby udające członków rodziny, funkcjonariusze policji, pracownicy służby zdrowia, banku, poczty czy urzędników – wszyscy powinniśmy zachować czujność i ostrzegać naszych bliskich o potencjalnym ryzyku. Ta sama ostrożność powinna obowiązywać podczas dokonywania zakupów czy sprzedaży w Internecie.

Znane są nam wszystkim metody oszustw takie jak „na wnuczka” czy „na policjanta”, ale musimy pamiętać, że oszuści stale zmieniają swoje techniki, aby jak najszybciej się wzbogacić. Gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, konieczne jest zachowanie czujności. Istnieją przypadki, gdy ofiara, będąc przekonana, że jej oszczędności są zagrożone, „pomaga” dzwoniącym do niej osobom ubiegać się o kredyt na podstawie sfałszowanych dokumentów. W rezultacie, ofiara sama przekazuje oszustom informacje o swoich oszczędnościach i kosztownościach, które ma w domu.

Chociaż prowadzone są akcje profilaktyczne mające na celu zwalczanie tego rodzaju oszustw, przestępcy nadal są skuteczni w wyłudzaniu pieniędzy, ciągle wymyślając nowe metody. Z tego powodu, przypominamy jak nie dać się oszukać. Oszuści często stosują techniki wywierania presji czasowej, próbując nie dać ofierze czasu na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji. Należy pamiętać, żeby nigdy nie ujawniać swoich haseł bankowych czy innych danych poufnych osobie, której tożsamość budzi nasze wątpliwości.

Gdybyśmy mieli jakiekolwiek pytania lub wątpliwości co do tożsamości osoby dzwoniącej do nas podającej się za pracownika jakiejś instytucji, powinniśmy zgłosić to natychmiast policji i porozmawiać o tym z rodziną. W przypadku otrzymania telefonu od domniemanego funkcjonariusza policji, radzimy natychmiast zakończyć rozmowę. Należy pamiętać, że prawdziwy policjant nigdy nie będzie prosił o przekazanie pieniędzy, przelew na konto czy pozostawienie ich w określonym miejscu.

Nie dajmy się oszukać! W razie podejrzeń rozmawiajmy o tym z innymi członkami rodziny i zgłaszajmy wszelkie niepokojące prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy odpowiednim służbom.