Apel do mieszkańców Rybnika: Uważajcie na telefoniczne oszustwa!

Zarówno policja jak i poczta w Rybniku stały się celem wyrafinowanych oszustów, którzy usiłują zdobyć od nieświadomych mieszkańców miasta cenne informacje osobiste i bankowe. Osoby te, podszywając się pod pracowników tych instytucji, próbują wyłudzić od rybniczan zarówno dane, jak i pieniądze. Policja w Rybniku ostrzega przed tego rodzaju działaniami i apeluje o ostrożność.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku zauważyli wzmożoną aktywność oszustów telefonicznych. Jak informuje sierżant sztabowy Szymon Muras, ostatnio na terenie miasta znowu pojawili się przestępcy, którzy poprzez rozmowy telefoniczne podają się za pracowników poczty lub policji, próbując w ten sposób wyłudzić od osób pieniądze. Na szczęście rybniczanie okazali się być czujnymi obywatelami i nie dali się zwieść tym metodom, natychmiast informując o sytuacji odpowiednie służby.

Sierżant Muras ponawia apel do mieszkańców miasta o niepodawanie przez telefon żadnych danych osobowych, numerów kont bankowych czy adresów. Podkreśla, że pracownicy instytucji publicznych nigdy nie będą prosić o przekazanie takich informacji przez telefon lub o wypłacenie gotówki. Jeśli ktoś otrzyma takie żądania przez telefon, powinien być pewny, że ma do czynienia z oszustem.

Telefoniczne oszustwa są często prowadzone falami i oszuści najczęściej działają na terenie kilku sąsiednich miast. Szczególną uwagę należy zwracać na seniorów, którzy mogą być szczególnie narażeni na tego rodzaju przestępstwa. Oszuści korzystają z wielu metod, aby uzyskać wartościowe informacje. Nie tylko podszywają się pod policjantów czy pracowników poczty, ale również pod wnuków, pracowników banków czy innych instytucji zaufania publicznego.