Sfinalizowano umowy na budowę kluczowych gazociągów dla Śląska: Racibórz-Rybnik i Kędzierzyn Koźle-Racibórz

Decyzja zapadła. Gaz-System, znana spółka z branży energetycznej, poinformowała 8 stycznia o finalizacji umów dotyczących realizacji dwóch istotnych inwestycji. Obie dotyczą budowy gazociągów: jeden o długości 38,7 km ma połączyć Racibórz z Rybnikiem, a drugi – o długości 37 km – Kędzierzyn Koźle z Raciborzem. Głównym celem tych strategicznych przedsięwzięć jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego do bloku gazowo-parowego w Elektrowni Rybnik.

Gaz-System wskazuje, że powstanie nowych gazociągów pozwoli na utworzenie 80-kilometrowego odcinka sieci przesyłowej. Dzięki temu możliwe będzie zasilenie w trakcie budowy bloku gazowo-parowego w Rybniku, którego roczne zapotrzebowanie wynosi aż 1 mld m3 gazu ziemnego. Nowo powstałe elementy infrastruktury przesyłowej zostaną rozmieszczone na terenach dwóch województw: śląskiego i opolskiego. Planowany termin rozpoczęcia prac to I kwartał 2024 roku, natomiast przekazanie gazociągów do eksploatacji ma nastąpić w II kwartale 2026 roku.

Błażej Spychalski, Wiceprezes Gaz-System, podkreśla, że rok 2024 stanowi istotny moment dla Śląska. Wybór wykonawców dla obu gazociągów umiejscowionych na południu Polski jest elementem programu Coal to Gas, mającego na celu wsparcie transformacji energetycznej regionu. Zapewnienie dostaw niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo-parowego w Rybniku będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę i jakość powietrza.

37-kilometrowy gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz to część projektu gazociągu łączącego Polskę z Czechami. W Kędzierzynie-Koźlu zostanie on połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z gazociągiem Racibórz-Rybnik o długości 38,7 km. Ta inwestycja umożliwi dostarczenie niskoemisyjnego gazu ziemnego do bloku gazowo-parowego w Rybniku.

Obie inwestycje realizowane są w ramach programu Gaz-System Coal to Gas, który ma na celu zapewnienie infrastruktury niezbędnej do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Wykonawcą gazociągu Racibórz-Rybnik jest spółka ZRUG Sp. z o.o., natomiast gazociągu Kędzierzyn Koźle – Racibórz realizuje konsorcjum firm ROMGOS sp. z o.o. ENGINEERING sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy sp. z o.o.