Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z płatności mobilnych – jak uniknąć oszustw związanych z kodem BLIK

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają przestępstwa mające na celu wyłudzenie od naszych bliskich, za pomocą podszywania się pod ich tożsamość, kodów BLIK, które umożliwiają przeprowadzenie transakcji finansowych. W tej sytuacji niezbędne jest podkreślenie znaczenia potwierdzenia autentyczności osoby, która prosi nas o udostępnienie kodu.

Płatności internetowe oraz transakcje realizowane za pośrednictwem kodów Blik są niezwykle komfortowym sposobem na dokonywanie zakupów. Umożliwiają one nabycie interesujących nas produktów czy sprzedanie niepotrzebnych nam już przedmiotów bez konieczności opuszczania domu. Zastosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa gwarantuje pełną ochronę naszym transakcjom. Jednakże, kiedy to my sami ujawnimy nasze dane do logowania lub kod Blik nieznanej osobie, ryzyko utraty oszczędności staje się bardzo realne.

Klasycznym przykładem działalności oszustów jest scenariusz, w którym przestępcy najpierw włamują się na nasze konto na portalu społecznościowym. Następnie, podszywając się pod nas, wysyłają do naszych znajomych wiadomości z prośbą o udostępnienie kodu Blik. Przestępcy prowadzą z nimi nieformalne rozmowy w celu uspokojenia ewentualnych podejrzeń, a następnie proponują transakcję o wartości kilkuset złotych. Właściciel konta bankowego, mając przekonanie, że pomaga bliskiej mu osobie, w dobrej wierze podaje kod Blik i zatwierdza transakcję. Po otrzymaniu kodu złodzieje najczęściej korzystają z niego, aby wypłacić gotówkę z bankomatu w innym miejscu kraju lub sfinalizować zakupy online.

Warto pamiętać, że transakcje dokonane za pomocą kodu BLIK są nieodwołalne, dlatego szczególnie ważna jest ostrożność. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

– Zawsze dobrze zabezpieczaj swoje konto na portalach społecznościowych, wykorzystując do tego dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania.
– Nie udostępniaj wygenerowanego kodu Blik bez wcześniejszego upewnienia się, czy to naprawdę twój znajomy prosi o pożyczkę.
– Zawsze sprawdzaj szczegóły transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji mobilnej.
– Dbaj o bezpieczeństwo swojego telefonu oraz pinu do aplikacji bankowej.
– Bądź ostrożny podczas zakupów online, pamiętając, że w sieci również działają oszuści.
– Dokładnie analizuj oferty, które zawierają cenę mocno różniącą się od innych na rynku.
– Czytaj opinie innych użytkowników – duża liczba negatywnych komentarzy może świadczyć o nieuczciwości sprzedawcy.
– Wykorzystuj ubezpieczenia transakcji oferowane przez serwisy aukcyjne oraz programy zapewniające ochronę kupującym.
– Unikaj zakupów poza oficjalnymi aukcjami.
– Korzystaj z programów antywirusowych.
– Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.
– Nie klikać w linki zawarte w e-mailach – mogą prowadzić do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
– Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy.