Policyjna akcja "Trzeźwość" na Śląsku 2 stycznia 2024: Czterech kierowców zatrzymanych za jazdę po alkoholu

Na początku nowego roku, dokładnie 2 stycznia 2024, funkcjonariusze policji na terenie województwa śląskiego przeprowadzili w godzinach porannych akcję o nazwie „Trzeźwość”. Głównym celem operacji było zapobieganie jeździe po spożyciu alkoholu, popularnie określanej jako jazda na „podwójnym gazie”. Z policyjnego raportu wynika, że czterech kierowców z Rybnika zostało przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

Operacja rozpoczęła się wraz z wschodem słońca i trwała do godziny 12:00. Już od czwartej nad ranem policjanci monitorowali sytuację na drogach, dążąc do eliminacji zagrożenia ze strony nietrzeźwych kierowców. Warto przypomnieć, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu stanowi nie tylko naruszenie prawa, ale także ogromne ryzyko niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych, często niewinnych uczestników ruchu drogowego.

Chociaż liczne apele i różnego rodzaju akcje profilaktyczne mają na celu zwiększenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu, nadal zdarzają się przypadki, gdzie kierujący ignorują te ostrzeżenia. Tego dnia podczas akcji „Trzeźwość” przeprowadzono 1568 kontroli stanu trzeźwości kierowców. Niestety, w czterech przypadkach testy wykazały obecność alkoholu w organizmie kierującego. Co więcej, jeden z nietrzeźwych kierowców okazał się być osobą pozbawioną prawa jazdy.

Zgodnie z prawem jazda w stanie nietrzeźwości może skutkować utratą prawa jazdy, wieloletnim zakazem prowadzenia pojazdów, wysokimi grzywnami od 5000 zł do 60 000 zł, a nawet karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Natomiast za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu grozi grzywna od 2500 zł do 30000 zł, areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do trzech lat i nadanie 15 punktów karnych.

Zwracamy się więc z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego: zachowajmy odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Zwróćmy uwagę na bliskie nam osoby, które mogą zdecydować się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu. Zamiast tolerować takie zachowanie, działajmy i nie pozwólmy na zagrażanie bezpieczeństwu innych przez pijanych kierowców!