Ograniczenia w sprzedaży napojów energetyzujących dla osób poniżej 18. roku życia od 2024 roku

Rozpoczynając od pierwszego dnia stycznia 2024 roku, młodzież poniżej 18. roku życia nie będzie mogła legalnie nabywać napojów energetycznych, znanymi także jako „energetyki”, które zawierają dodatek kofeiny lub tauryny. Wszystko to jest wynikiem nowych przepisów, które eksplicite zabraniają sprzedaży tych produktów na terenie szkół i innych placówek oświatowych, a także za pośrednictwem automatów do sprzedaży. Funkcjonariusze policji nie omieszkali podkreślić, że osoba, która sprzeda napój energetyczny osobie niepełnoletniej, może spotkać się z karą grzywny w wysokości do 2 tysięcy złotych.

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku, wprowadzająca zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym i wielu innych aktach prawnych, została opublikowana 28 sierpnia i zakazuje sprzedaży napojów zawierających taurynę lub kofeinę (czyli tzw. energetyków) osobom poniżej 18 roku życia. Zakaz ten obejmuje również obszar placówek oświatowych, takich jak przedszkola, placówki wychowawcze czy biblioteki pedagogiczne oraz automaty vendingowe.

Nowe prawo precyzyjnie definiuje, co jest uznawane za napój z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Zgodnie z tą definicją, jest to produkt spożywczy, który jest sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, i którego skład obejmuje kofeinę w ilości przekraczającej 150 mg/l lub taurynę, bez uwzględnienia substancji naturalnie występujących w tych napojach – wyjaśniają przedstawiciele śląskiej policji.