Bezpieczny Sylwester: Policja w Rybniku kontroluje miejsca sprzedaży fajerwerków

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przeprowadzają inspekcje sklepów i punktów sprzedaży, oferujących petardy i fajerwerki. Kontrole te mają na celu sprawdzenie, czy sprzedawcy przestrzegają obecnie obowiązujących regulacji dotyczących handlu i dystrybucji artykułów pirotechnicznych. Policjanci wnikliwie badają, czy oferowane produkty są adekwatnie certyfikowane.

Zbliża się czas powitania Nowego Roku, a tradycyjne obchody sylwestrowe niosą za sobą pewne ryzyko, szczególnie związane z użyciem petard i fajerwerków. Policjanci z Rybnika, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności, przeprowadzają kontrole miejsc, gdzie takie produkty są dostępne do sprzedaży. W ramach tych działań, funkcjonariusze zwracają uwagę nie tylko na duże sklepy, ale również na mniejsze punkty sprzedaży. Sprawdzają legalność produktów, ich jakość oraz warunki przechowywania. Kluczowe jest również to, aby wszystkie artykuły pirotechniczne były wyposażone w instrukcje obsługi w języku polskim.

Warto pamiętać, że sprzedaż tego typu produktów jest dozwolona wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.

Aby uniknąć nieprzyjemnych, niepożądanych i tragicznych zdarzeń związanych z użyciem fajerwerków, warto zapoznać się z produktem i jego szczegółami przed zakupem:

Zwróć uwagę na jakość oferowanego artykułu pirotechnicznego. Jeśli coś budzi twoje wątpliwości – lepiej odpuść ten zakup. Upewnij się również, czy produkt zawiera instrukcję obsługi w języku polskim. Sprawdź, czy obudowa nie ma żadnych wgnieceń lub uszkodzeń. Upewnij się, że na opakowaniu widnieją dane producenta. Sprawdź, czy artykuł przeznaczony do pionowego ustawienia na powierzchni lub wkopania w ziemi posiada odpowiednie urządzenia umożliwiające prawidłowe ustawienie, eliminujące ryzyko przewrócenia lub przechylenia podczas użytkowania.

Zawsze pamiętaj, że używanie środków pirotechnicznych powinno odbywać się tylko i wyłącznie przez osobę dorosłą lub pod jej nadzorem. Przed ich użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję i przestrzegać jej podczas użytkowania. Nigdy nie próbuj odpalać tzw. „niewybuchów”. W sytuacji, gdy ktoś odniesie obrażenia w wyniku eksplozji petardy, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy.

Zwróć uwagę na miejsce, w którym planujesz użyć zakupionych fajerwerków. Sprawdź, czy w pobliżu nie ma innych osób lub przedmiotów, które mogłyby być narażone na niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że łączenie alkoholu z fajerwerkami jest bardzo ryzykowne i może mieć tragiczne skutki. Korzystaj z artykułów pirotechnicznych tylko będąc trzeźwym.

Pamiętajmy o ostrożnym i roztropnym korzystaniu z fajerwerków. Zadbajmy o to, aby bezpiecznie zakończyć rok 2023 i radosnie powitać nadchodzący 2024 rok. Nawet podczas zabawy nie zapominajmy o odpowiedzialności i bezpieczeństwie.