Kwestia bezpieczeństwa na śląskich drogach podczas Świąt Bożego Narodzenia

Periodyk świąt Bożego Narodzenia był momentem podwyższonej aktywności na drogach województwa śląskiego, z intensywnym nadzorem policji gwarantującej bezpieczeństwo podróżnym. Liczne służby policyjne były zaangażowane w monitorowanie stanu trzeźwości kierowców, prędkości, jaką utrzymywali, kondycji technicznej ich pojazdów oraz przestrzegania wymogu zapięcia pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów. Policjanci szczególnie dbali o to, aby dzieci były przewożone w odpowiednich fotelikach. Wszelkie naruszenia praw i wykroczenia były surowo karane, zwłaszcza jeżeli kierowca decydował się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu, co stanowi największe zagrożenie na drogach.

W ciągu czterodniowego okresu od 23 do 26 grudnia tego roku odnotowano na śląskich drogach 516 incydentów drogowych, z których 5 było wypadkami. Pomimo tego, że pięć osób odniosło obrażenia, na szczęście nie straciliśmy żadnej osoby. Liczba wypadków była o 8 mniejsza niż w roku ubiegłym. W porównywalnym okresie 2022 roku na drogach Śląska zanotowano 13 wypadków i 449 kolizji, które skutkowały obrażeniami u 13 osób. Najczęstsze przyczyny incydentów drogowych to nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Podczas tego czterodniowego okresu policja zatrzymała 39 nietrzeźwych kierowców. To wynik lepszy niż rok wcześniej, kiedy to w analogicznym czasie zatrzymano 57 takich osób.