Uważaj na fałszywe oferty pracy: Policja i MSZ alarmują o oszustach werbujących "kurierów"

Instytucje takie jak Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych apelują do społeczeństwa, aby zachować ostrożność w związku z coraz bardziej popularnymi praktykami oszustw, opartymi na fałszywych ofertach pracy dla „kurierów”. Przestępcy coraz częściej wykorzystują serwisy ogłoszeniowe do proponowania pozorowanej pracy kuriera, której miejsce akcji to najczęściej Niemcy. Niestety, miejsce to charakteryzuje się bardzo niskim poziomem legalności.

Zgodnie z relację funkcjonariuszy, oszuści oferują warunki pracy wydające się niezwykle atrakcyjne. Obejmują one umowę o pracę, wynagrodzenie wypłacane z góry oraz środki takie jak służbowy samochód i telefon.

Niestety, przestępcy używają fałszywych dokumentów (np. listy przewozowe znanych firm spedycyjnych) w celu sprawienia wrażenia, że potencjalny pracownik będzie współpracować z legalną firmą przewozową. Prawda jest jednak taka, że praca „kuriera” wiąże się z transportem towarów oraz mienia, które są owocami działalności przestępczej, takiej jak oszustwa czy wyłudzenia.

Co więcej, taka „praca” może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej za granicą. Nawet jeśli pracownik twierdzi, że nie był świadomy swojego udziału w przestępstwie, nie jest to traktowane jako usprawiedliwienie. Dlatego Policja apeluje o ostrożność.

Jako potencjalny pracownik, zawsze dobrze weryfikować i sprawdzać informacje oraz dokumenty, zwłaszcza gdy oferta pracy wydaje się podejrzanie korzystna. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i nie daj się nabrać na oszusta! – przestrzegają mundurowi.