OSP Kamień w poszukiwaniu ochotniczek – jednostka dąży do zrównoważenia płci w swoich szeregach

Właśnie trwa rekrutacja do Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Kamień, a szczególnie zauważalne jest zaproszenie skierowane do kobiet. Ta informacja pojawiła się w komunikacie naczelnika jednostki na ich oficjalnym profilu Facebook. Celem tej inicjatywy jest dążenie do równości płci wśród członków straży.

Marek Krzyżowski, naczelnik OSP Kamień, wystosował powitanie do mieszkańców Kamienia, zachęcając ich do dołączenia do drużyny strażaków-ochotników. Aktualnie, jednostka pod jego kierownictwem liczy około 20 aktywnych strażaków, ale chce poszerzyć swoje szeregi o nowych członków, ze szczególnym naciskiem na angażowanie kobiet.

Krzyżowski wyjaśnił, że wiele z obecnych członków OSP pracuje również zawodowo i nie zawsze jest dostępne w ciągu dnia. W związku z tym, jednostka jest otwarta na nowe rekruty, aby zapewnić ciągłość operacyjności straży o każdej porze dnia. Twierdzi on również, że kobiety zasługują na więcej uwagi, ponieważ inne jednostki OSP dowiodły, że kobiety są równie skuteczne i oddane w swoich obowiązkach strażackich. Jest to część zmiany stereotypów, które przez wiele lat utrzymywały, że straż jest domeną tylko mężczyzn.

Podkreśla również specyfikę dzielnicy Kamień w Rybniku, która przyciąga nowych mieszkańców, często bardziej związanych z innymi dzielnicami czy nawet miastami. Jako naczelnik, musi on dbać o ciągłość działania jednostki i zaprasza nowych mieszkańców do wstąpienia w szeregi straży pożarnej.

Co do kryteriów rekrutacji, Krzyżowski uważa, że chęć służby jest najważniejsza. Ważne jest też dla niego, aby nowi członkowie byli mieszkańcami Kamienia, ze względu na wymaganą szybką mobilność – po otrzymaniu alarmu jednostka ma około 6 minut na wyjazd do akcji.