Zatrzymanie byłego posła i wiceministra Adama G. pod zarzutem przyjęcia łapówki o wartości 170 tys. zł

Adam G., były poseł prawicowego PiS i wiceminister, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach. Zarzut dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Wraz z nim aresztowany został również przedsiębiorca – Jarosław K.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod dozorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledczy podejrzewają Adamowi G., że przyjął korzyść majątkową o wartości ponad 170 tysięcy złotych, a także oskarżają go o podżeganie i pomocnictwo w wystawianiu fikcyjnych faktur VAT oraz użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę – informuje Robert Sosik, rzecznik prasowy CBA. Jarosław K., drugi z podejrzanych, usłyszał natomiast zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej.

Tymczasowe aresztowanie Adama G. na okres trzech miesięcy zostało zatwierdzone przez sąd na wniosek prokuratora nadzorującego sprawę. W przypadku Jarosława K. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Adam G., podobnie jak Grzegorz J., nie znalazł się na liście kandydatów do parlamentu i do dnia dzisiejszego nie wiadomo, co było przyczyną takiej decyzji PiS. Przez pewien czas nie mówiono nic o prowadzonych przeciwko nim śledztwach, które ostatecznie doprowadziły do aresztowania.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby w śledztwie dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej 2 grudnia 2023 roku – informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. Adamowi G. postawiono trzy zarzuty, w tym pomocnictwo i podżeganie do wystawiania fikcyjnych faktur VAT oraz przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości ponad 170 tysięcy złotych podczas pełnienia funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii. Jarosław K. usłyszał natomiast zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej. Wykroczenia te mogą skutkować karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Adama G. Sąd uwzględnił ten wniosek, zatwierdzając tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Wobec Jarosława K. zastosowano natomiast wolnościowe środki zapobiegawcze.