Zlikwidowanie działalności przestępczej przez śląską policję: zatrzymanie czterech oszustów praktykujących internetowe oszustwa samochodowe

Oficerowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mającego siedzibę w Katowicach doprowadzili do zatrzymania czterech osób, które są podejrzane o udział w grupie przestępczej specjalizującej się w publikowaniu fałszywych reklam sprzedaży pojazdów z krajów Unii Europejskiej na portalach internetowych. Wynikające z tego oszustwa straty oszacowano na kwotę niemal 1,6 miliona złotych.

Przedstawiciele grupy korzystali z tak zwanych „słupów” do tworzenia jednoosobowych firm oraz nabyli legalnie funkcjonującą spółkę. Wykorzystując te struktury do publikowania fikcyjnych ofert sprzedaży aut pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Oszustwa obejmowały zdjęcia pojazdów, które zdobywali z ofert znajdujących się na zagranicznych stronach sprzedażowych. Następnie oszuści pobierali wpłaty zaliczkowe za oferowane pojazdy, twierdząc, że w ciągu 30 dni roboczych samochody zostaną dostarczone na adres podany przez kupujących. Po upływie tego okresu wszelki kontakt ze sprzedającymi był niemożliwy – oszuści przestali odbierać telefony i odpowiadać na e-maile.

Dzięki intensywnej pracy operacyjnej, funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach zgromadzili wystarczająco dużo dowodów do rozpoczęcia śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach przeciwko tej grupie przestępczej. Jest podejrzana o szereg oszustw na łączną kwotę około 1,6 miliona złotych oraz „pranie brudnych pieniędzy”.

Na podstawie decyzji wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, przeprowadzono dziewięć przeszukań w czterech województwach i aresztowano cztery osoby. Wszystkie one usłyszały razem 14 zarzutów. W stosunku do trzech z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Za czyny, które im zarzucono, obwinionym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.